MHP: Gül TBMM'ye talimat veriyor

MHP Grup Başkanvekili Vural, "Cumhurbaşkanı, düzenlemenin ivedilikle yapılmasını söylüyor, parlamentonun üzerinde adeta bir otorite gibi talimat vermektedir. Gül'e yetkilerini hatırlatıyorum" dedi.

Haberler 09.07.2009 - 14:59

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dün onayladığı asker sivil yargı yolunu açan düzenlemeye MHP'den tepki geldi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Gül'ün 'belirtilen hususlarda, gerekli yasal düzenlemenin ivedilikle yapılmasını' istediğini ifade etti.

Vural, "Yasayı 5 gün önce onaylaması, ivedilikle yapılması için mi? Sayın Cumhurbaşkanı, Meclisin 4 Ağustosta toplanacağını bilmiyor mu? Meclis çalışmıyor, nasıl ivedilikle yapacak? Böyle bir onayı, böyle bir gündemde yapmasının, ivedilikle alakası olmadığı açık. Çünkü ivedilikle yapacak TBMM, tatilde" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül'ün tereddüt duyduğu yasayı onayladığını, böylece tereddütlerin devam etmesini sağladığını ve onayın bir sorunu çözmediğini belirten Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Cumhurbaşkanı, disiplini bozacak bir girişim olduğunu itiraf ediyorsa, o zaman askerde, bu düzenlemeler yapılıncaya kadar zafiyet oluşacaktır. Güvenlik kuvvetlerimizin esası, disiplindir. Disiplini bozacak girişimler konusunda bir boşluk oluşturulmuş olduğunu ifade etmek, bu boşluğu kabul etmek anlamına gelir.

Sayın Cumhurbaşkanı, tereddütleri doğuracak yasa ekseninde, toplumun tekrar kutuplaşmasını, tereddütlerle yönetilmesini, tereddütlü ve defolu bir yasanın 'de hüküm ifade etmesini sağladınız. Cumhurbaşkanı, ivedilikle yapılmasını söylüyor. Sayın Cumhurbaşkanı, parlamentonun üzerinde, adeta bir otorite gibi talimat vermektedir.

TBMM, 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' diyor. Sayın Cumhurbaşkanı'na kendi yetkilerini hatırlatıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı; anayasadan kaynaklanan yetkinizi kullanınız ama TBMM'ye talimat vermeyiniz. Hiç kimse TBMM'ye emir ve talimat veremez. Ne zaman, nasıl yapılacağını TBMM, kendisi takdir eder. Herkes kendi görevini yapmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanı, düzenlemenin tereddüt doğuracağını düşünüyorsa, o zaman anayasa gereği yetkisini kullansaydı. Parlamentoya geldiği zaman bu konu değerlendirilirdi, şu ana kadar parlamentoya gelmiş bir konu yok."

Sayfa Yükleniyor...