MHP Genel Başkan Yardımcısı Atila Kaya, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ve Karaman Milletvekili Hasan Çalış ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, dünden itibaren Trakya ve İstanbul'u etkisi altına alan sel felaketini değerlendirdi.

Sel felaketinde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulunan Kaya, felaketinin bu kadar büyüklükte olmasının uzmanlarınca değerlendirildiğini anlattı. Atila Kaya, akarsu yataklarının suyun akışını engelleyecek şekilde düzenlenmesi, değiştirilmesi ve iskana açılmasının, bu felaketin başlıca sebeplerinden birisi olduğunu ifade etti.

Kaya, akarsuyun akış gücüne göre binlerce yılda oluşturduğu yatakların imara açılması, yeşil örtünün yok edilmesi ve eski sel yataklarının hafriyatla doldurulması gibi nedenlerin de bu felakete neden olduğunu kaydetti. Sel felaketi karşısında bugünkü idarecilerin vurdumduymaz olduğunu iddia eden Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, ''Doğayı hoyratça kullanan insanoğlu en büyük sorumludur'' dediğini anımsattı. Atila Kaya, ''Peki, dere yatağına ev yapılmasına göz yuman yöneticilerin bu felaketin yaşanmasında hiç mi payı yoktur?'' diye sordu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Kaya, ''AK Parti'nin yaklaşık 15 yıldan beri İstanbul'u yönettiği düşünüldüğü zaman, bu felakette bir siyasi sorumluluğu olduğu çok açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Meteorolojinin gerekli ikazları yaptığı bir dönemde, bugünü en azından tatil ilan etmeyen yöneticilerin bunda sorumluluğu ve payının olması gerekiyor. İstanbul bugün resmi tatil ilan edilseydi, sabah evden çıkan vatandaşlarımız bu felaketle karşı karşıya kalmazdı'' diye konuştu.

Kaya, Bakanlar Kurulunun acilen toplanarak İstanbulluların karşı karşıya kaldığı felaketle ilgili her türlü tedbiri alması gerektiğini bildirdi.

İSTİFA ETMEK BİR ERDEMLİLİKTİR
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul'u yönetenleri milletten özür dilemeye çağırdı.

İnsan hayatının bu kadar ucuz olmadığını dile getiren Şandır, ''15 yıldır İstanbul'u, 7 yıldır da Türkiye'yi yönetiyorlar. Her felaket sonrasında timsahın gözyaşı misali televizyonlara çıkıp temennilerde bulunmak, başsağlığı dilemek hakkına sahip değiller. Başaramadıklarını, bu işi yönetemediklerini itiraf etmeli ve milletten özür dilemeliler. İstifa etmek bir erdemliliktir. Bunun siyasi sorumluluğunun bedelini birilerinin ödemesi gerekiyor'' diye konuştu.

Şandır, ''Kimi istifa etmeye çağırdınız?'' sorusuna, ''Bunu erdemlilik ölçüsünde söyledim. Kim kendini erdemli kabul ediyorsa, bu felakette kendini sorumlu görüyorsa, takdir kendisinindir'' yanıtını verdi. Mehmet Şandır, gerekli görmeleri halinde olayla ilgili suç duyurusunda bulunabileceklerini de söyledi. Siyasilerin sorumluluğunun çok büyük olduğunu ifade eden Şandır, ''Bu dere yataklarında yapılan konutlara elektriği belediye çekiyor, yolu belediye yapıyor, ruhsatı belediye veriyor. Bunların sorgulanması gerekir'' diye konuştu.