İlişkili Haberler

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Nevşehir Türk Telekom Meydanı'nda düzenlediği mitingde konuştu.

Bahçeli, konuşmasında özetle şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Davutoğlu, madem Süleyman Şah'ın türbesini ziyaret edecektin, sınırlarımıza 38 kilometredeki eski yerini nasıl bir korkaklıkla terk ettin? Vatan topraklarını gece yarısı operasyonuyla nasıl bırakıp kaçtın Elleri öpülesi ceddimiz Süleyman Şah'ın türbesini ve Saygı Karakolu'nu bombalarken aklın neredeydi, vicdanını kimlere teslim etmiştin? Vatanı satmak, vatandan vazgeçmek, topraklarımızdan geri çekilmek ne zaman, tarihin hangi devrinde zafer, başarı ve kutlanması gereken büyük bir olay şeklinde sunulmuştur? Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nda Türk bayrağını indiren Davutoğlu ve Erdoğan'dır. Şah-Fırat diyerek mat olan ve vatanımıza sırt dönen bu iki müflis şahsiyettir. Bunların yatacak yeri, sığınacak limanı kalmamıştır. Ecdat yadigarı topraklarımızı satan adam, şimdi türbe ziyaretinden nemalanmanın arayışındadır. Sayın Davutoğlu, alan aldı, satan sattı, bundan sonra sana düşen, sana kalan ömrün boyunca duyacağın vicdan azabıdır. Davutoğlu, Nevşehir'den soruyorum sana Eşme'ye giderken PKK terör örgütüyle temasın oldu mu? Kuryeler gidip geldi mi? Bunlara cevap ver, bunları açıkla. Manevi emanetleri kamyonlara yükleyip kaçanlar, gece yarısı vatanı bırakıp sıvışanlar Süleyman Şah huzuruna çıkacak ne yüzünüz ne de siyasi şerefiniz kalmıştır.

Libya'nın Tobruk Limanı'nın 13 mil açığında, yani uluslararası sularda gemimiz saldırıya uğramıştır. Uçaklarımız düşürülmüş, Mavi Marmara baskını yaşanmış, bu defa da bir Türk gemisine havadan ve karadan saldırı yapılmıştır. Bu ne kepazeliktir? Bu ne acziyettir? Önüne gelen Türkiye'ye bindirmekte, gücü yeten çemkirmektedir. Hükümet ise başka gündemlerin elinde, Cumhurbaşkanı ise başkanlık rüyasındadır.

Sizlere kuru ekmeği bile fazla bulanlar, piyasa fiyatı 1 milyon 6 bin 641 lira olan bir otomobilin alınmasına sıcak bakıyor, normal görüyor. 17-25 Erdoğan'a sesleniyorum, sana göre devletin malı deniz, hırsızın ve haram yiyenlerin cebi derindir. Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı'na otomobil almak istiyorsa, buna da meraklıysa, bankalardaki milyarlarından küçük bir bölümünü buna ayırmasında hiçbir mahsur yoktur. Devlet kesesinden cömertlik yapmak kimsenin haddi değildir. İsrafa kaçmak kimsenin, hele ihlaslı bir şahsın hiç hakkı sayılamayacaktır. Erdoğan 1 trilyon 370 milyara kaçak ve karanlık saray yaptırdı, 'ne var bunda' dedi. İtibar sözleriyle eleştirileri göğüsledi. Sizlerin alın terini sarayına gömdü. Sizlerin nafakasını villasına yığdı. Sizlerden aldı, havuzculara verdi. Sizlerin emeğini lüks uçaklara, helikopterlere, otomobillere harcadı.
Emekliler, mart ayında bin 400, eylül ayında bin 400 lira olmak üzere yılda toplam 2 bin 800 lira emekli destek ödeneği almak için bizimle yürüyün.

Büyükşehirlerimizde evi olmayan asgari ücretle geçinen kardeşimizin bin 750 lira alabilmesi için bizimle yürümeye var mısınız Asgari ücretten vergi almayacağız, ücretlilerin asgari ücret kadar gelirini vergi dışı bırakacağız. İmamsız ve müezzinsiz cami kalmaması için çalışacağız. Köy ve mahalle muhtarları maaşlarının en az asgari ücret kadar yükselmesi, yani en az 1400 lira olması için gereğini yapacağız. Köy ve mahalle ihtiyar heyetinde görev alan kardeşlerimin her ay 150 lira huzur hakkı alması için lazım gelen tedbirleri alacağız.

Başta mazot, gübre ve yem olmak üzere temel girdileri ucuzlatacağız. Çiftçilerimiz, belinizi büken mazotu 1 lira 75 kuruşa çekeceğiz. Hayvan üreticilerimizin yem ve kepek başta olmak üzere, kullandıkları girdilerdeki KDV'yi yüzde 1'e düşürmek için yürüyüşümüzü hızlandıracağız. Canlı hayvan kaçakçılığını önlemek, et ve sütte garanti fiyat uygulamak için heyecanlıyız. Esnaf, Bağ-Kur emeklilerimizin aylıklarını iyileştireceğiz. Gerçek manada intibak düzenlemesini yapacağız.

Evi olmayan muhtaç ailelerimize sosyal konut sağlayacağız veya 250 lira kira yardımı yapacağız. İlköğretime ve ortaöğretime devam eden evlatlarımızın annelerine muhtaçlık durumlarını dikkate alarak en az 50 lira vereceğiz. 6 yaş altı bebek ve çocuklarla hamile veya lohusa annelere şartlı sağlık yardımını artıracağız. 200 kilowatsaat elektrik tüketen ve ödeme gücü olmayan vatandaşlarımıza yüzde 75 indirim yapacağız. 18 yaşını doldurmuş ve başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyen engellilerimize 600 lira, 18 yaş altı engelli aylığını 400 liraya çıkaracağız.

Muhtaç durumdaki ailelere aylık temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri harcama kartları, yani Hilalkart uygulamasına geçeceğiz. Aylık almayan, annesi ya da babası veya her ikisi de vefat etmiş evlatlarımız, cebinize her ay 100 lira koyacağız.
Üniversite sınavlarını kaldıracağız. Yuva kuracak gençlerimize 10 bin lira tutarında, iki yıl vadeli, faizsiz kredi imkanı sağlayacağız. Emniyet mensuplarımızın çalışma şartlarını ve özlük haklarını iyileştirecek, bu kapsamda polislerimizin ek göstergesini 3600'e çıkaracağız. Astsubaylarımızın intibaklarını yapacak, haklarını verecek, uzman jandarma ve uzman erbaşların tüm mağduriyetlerini gidereceğiz."