MHP: Meydan okuma yaşandı

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, DTP'li  Ahmet Türk'ün, grup toplantısında Kürtçe konuşması için 'TBMM çatısı altında bir meydan okuma yaşanmıştır'' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.02.2009 - 11:55

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Şandır, gazetecilerin Türk'ün partisinin grup toplantısında Kürtçe konuşmasıyla ilgili sorularını yanıtladı. Dün TBMM çatısı altında Anayasal suç işlendiğini ifade eden Şandır, Anayasaya göre devletin resmi dilinin Türkçe olduğunu hatırlattı.

Şandır, Türkçe'nin dışında hiçbir kamu hizmetinin yapılamayacağını, hiç bir kamu kuruluşunun çatısı altında Türkçe'nin dışında başka dil kullanılamayacağına dikkati çekerek, ''Dün Meclis çatısı altında bir siyasi parti genel başkanı anayasal düzlemde suç işlemiştir. Bunun muhatabı, bu suçu işleyenlerdir ve bu suça sebep olanlardır. Bize göre bu suçun faili, başta Başbakan olmak üzere bu suçu işleyenlerdir. Muhatabı da Türk milleti adına yargılama görevi yapacak yargıdır, siyasi sorumluluğu da Başbakan'a ve AKP Hükümetine aittir'' diye konuştu.

Ahmet Türk'ün, ''Başbakan konuşuyor, suç olmuyor, ben konuşursam ne olur?'' gerekçesiyle bu suçu işlediğini belirten Şandır, şöyle devam etti:

''İşin vahameti, gelinen noktada Cumhuriyeti Devletine, Türk milletinin egemenlik hakkına, TBMM çatısı altında bir meydan okuma yaşanmıştır. Meydan okunuyor. Bu kimseye bir fayda getirmez. Bunu özgürlüklerle, 'ne olur, şık olmamış' gibi ifadelerle geçiştirmek hiç kimsenin hakkı değildir. Bu sonucun nereye ulaşacağını herkes kendi sorumluluğu ile düşünmek zorundadır.''

Bu konuşma, DTP'nin kapatılmasına kadar gider mi?'' şeklindeki soruya ise Şandır, ''Onu bilemem, bu yargının konusu'' karşılığını verdi.

Başbakan Erdoğan'ın, Anayasanın dil ile ilgili düzenlemesini ihlal ettiğini ileri süren Şandır, ''Bu Anayasanın hiçbir yerinde Kürt vatandaşları, Kürt milletvekilleri tanımı yoktur. Siz böyle derseniz, kendini Kürt olarak ifade eden vatandaşlarımızı ayrıştırırsanız, bu ayrışmayı bir dil etrafında milletleştirmenin yolunu açarsanız, Meclis Genel kurulunda Türkçe dışındaki bir dil ile konuşulmasını veya Türkçe dışında eğitim talebini de yakında görürsünüz'' şeklinde konuştu.

ULUSOY İLE GEDİK ARASINDAKİ TELEFON KAYDI
Şandır, Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy ile Doğan Yayın Başkan Yardımcısı Soner Gedik'in telefon konuşmasının internette yayınlanmasıyla ilgili soru üzerine de şunları söyledi:

''Türkiye'de kötü şeyler oluyor. Türkiye hukuk devleti olmakla övünmesine rağmen her seviyede hukuk ihlal ediliyor. Sayın Başbakan Yardımcısı, kanun dışı dinlemelerin cezasını gazetelerde ifade ediyor, ama devletin bir görevlisiyle muhatabı arasındaki telefon görüşmesi, resmi kanallardan internet sitelerine servis yapılıyor. Herkes meseleyi seyrediyor.

Türkiye'yi, Türk milleti adına AKP yönetiyor, olan hukuksuzluğun sorumlusu siyasi iktidardır. Dolayısıyla bu kocakulak dedikleri kanunsuz dinlemeleri dehşetle izliyoruz. Milletin gözünün içine baka baka AKP'nin himayesinde Türkiye'de tüm kurallar çiğneniyor. Bugün gazetelere yansıyan olay, olağanlaştı, çok fazla yadırgamıyorum.''

MHP Kırıkkale Milletvekili Osman durmuş da dinleme işinin tepesinde Başbakan Erdoğan'ın bulunduğunu ileri sürerek, ''Dinleyen de bizzat kendisi'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...