MHP'li muhaliflerden ortak bildiri: Son sözü kurultaylar söyler

MHP'li muhaliflerin bugün yapmayı planladığı kurultaya izin verilmedi. Yayımlanan ortak bildiride "Son sözü genel başkan değil, kurultay söyler" ifadesi kullanıldı. Diğer adaylar Yargıtay kararını bekleyeceklerini belirterek alandan ayrılırken, polis önlemlerine yönelik yazılı emri görmek istediğini söyleyen Akşener bir süre daha bekleyişine devam etti. Alanda 900'e yakın delegenin imzasınının toplandığı belirtiliyor.

ntv.com.tr 15.05.2016 - 09:28 | Son Güncelleme : 16.05.2016 - 23:34

MHP'li muhaliflerden ortak bildiri: Son sözü kurultaylar söyler

MHP'deki olağanüstü kurultay krizinde bugün hareketli saatler yaşandı.

Çok sayıda delege, sabah saatlerinden itibaren kurultayın yapılması planlanan Büyük Anadolu Oteli önünde toplandı.

Mahkemenin tedbir kararı sonrası Ankara Valiliği kurultayın yapılmasına izin verilmeyeceğini açıklamıştı.

Valiliğin talimatı doğrultusunda polis, otele çıkan yolları barikatlarla kapattı.

Geniş güvenlik önlemleri alınırken, TOMA'lar da çıkabilecek olaylara karşı hazır tutuldu.

Muhalifler, otele yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta kurulan polis barikatının önünde genel başkan adaylarının gelmesini bekledi.

4 genel başkan adayı; Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ, Oğan'ın ofisinde toplanarak aynı araçla alana geldi. 

Adaylar, delegeler ve partililerden oluşan kalabalığın arasından geçerek polis barikatı önüne ulaştı.

MUHALİFLERDEN ORTAK BİLDİRİ

Ardından 4 adayın imzasıyla ortak bildiri yayımlandı. Bildiriyi partinin eski grup başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, okudu.

Bildiride özetle şu ifadeler yer aldı:

"MHP Genel Merkez yönetiminin talebiyle AKP hükümetinin yönetimi altındaki kolluk kuvvetleri bizlerin kongre salonuna girmemizi ve kongremizi icra etmemizi cebren engellemektedir. Dün ülkücü iradeye mahkeme kapılarını gösterenler, 'yargı kararlarına saygılıyız' diyenler, olağanüstü genel kurul isteğinin hukuka uygunluğunu tescil eden mahkeme kararını kolluk gücüyle engellemektedirler. Bugün Türk demokrasisi ve hukuk devletinin temelleri sarsılmıştır. 150 yıllık zorlu mücadelelerle elde ettiğimiz tüm hukuk kazanımlarımız iktidarın siyasi ve fiili müdahalesi ile bertaraf edilmiştir.

Hukuk siyasallaşmıştır. Siyaset hukuka galebe çalmış, yürütme yanı hükümet yargıya darbe yapmıştır. Anayasa ve hukuk düzeni askıya alınmıştır. En temel evrensel hukuk ilkeleri dahi paçavra edilmiştir. Ülkücü iradeye mahkeme kapılarını göstererek, siyasal meşruiyetini tartışılır hale getiren MHP Genel Merkez Yönetimi AKP hükümetinin baskı ve tehditleriyle mahkeme kararlarının uygulanmasını önleyerek hukuki meşruiyetini de yitirmiştir.

Artık mızrak çuvala sığmamaktadır. MHP'de yaşanacak bir değişim AKP iktidarının kabusu haline gelmiştir. Bu yüzden MHP Genel Kurulu bir iç mesele olmaktan çıkmıştır. Türkiye'nin ve AKP iktidarının mukadderatı MHP Kongresinde ülkücü delegelerin hür vicdanıyla belirlenecektir. AKP iktidarı 22 Mayıs'ta yapacağı kongrede parti içi muhalefeti MHP sopasıyla terbiye etmeye çalışmaktadır. AKP'nin delikleri MHP yamasıyla kapatılmak istenmektedir. Kendi tabanının güven kaybına uğramış bir MHP Genel Merkezi iktidara payanda yapılarak Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi hayata geçirilmek istenmektedir. 

Bu yüzden AKP'nin Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı, kirli ellerini MHP'nin üzerinden çekmelidir. Hiç kimse boşa heveslenmesin, avuçlarını ovuşturmasın. MHP sahipsiz değildir. MHP, ülkücülerin ve Türk milliyetçilerinin tek ve biricik siyasi kurumudur. Bütün bu hukuk, ahlak ve demokrasi dışı müdahalelere rağmen partimize sahip çıkacağız. Mahremimize uzanan elleri kıracağız. Son sözü genel başkanlar değil, kurultaylar söyler. Genel kurulumuzu şenlik ikliminde yapacağız ve iktidar yolunda emin ve kararlı adımlarla yürüyeceğiz."

AYDIN: HAZİRANDA KURULTAYIMIZI YAPACAĞIZ

Adaylardan da önemli açıklamalar geldi. 

Noter çağırarak durumu tespit ettirdiklerini kaydeden Koray Aydın, "Mayıs ayında açıklanacağı söylenen Yargıtay kararını bekliyoruz, haziranda kurultayımızı yapacağız" dedi.

Aydın, "Bir ülkücü olarak buradaki durumu görünce ağlamak istiyorum" sözleriyle alınan güvenlik önlemlerini eleştirdi.

AKŞENER: RESMİ YAZIYI GÖRMEDEN KALDIRMAYACAĞIM

Meral Akşener ise alınan güvenlik tedbirleri nedeniyle valilik ve İçişleri Bakanlığı'nı eleştirdi. 

"Bugün burada bu tedbiri alanlar resmi yazılarını bize göstermek zorundalar" diyen Akşener, elini polis barikatı üzerine koyarak şöyle devam etti:

"Biz valiliğin imzaladığı, İçişleri Bakanlığı'nın imzaladığı bir talimat metnini görmek durumundayız. Onu şu anda arkadaşlarımız görüşüyor. Aksi olduğu takdirde elimi barikattan kaldırmayacağım.  Polisler benim evlatlarım onlarla karşı karşıya gelmeyeceğim. Bir hakim hukuksuz bir evraka imza atabiliyor. Pazartesi günü Bekir Bozdağ, Ankara Valisi, emniyet müdürüne yönelik suç duyurusunda bulunuyorum. 

Bizim muhatabımız, önce İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı ve varsa Başbakandır. Ne kongreymiş kardeşim. Bir iktidar yıkıldı, bir saatte Cumhurbaşkanı Başbakan değiştirdi. İki saatte AKP genel kurulu kararı alındı. Kendi adıma söylüyorum, bu elimi buradan çıkarsınlar da görelim."

"SABAHA KADAR BEKLEYECEKTİM AMA..."

Akşener bekleyişine öğleden sonra yaptığı bir açıklama ile son verdi. 

"Sanmasın Bekir Bozdağ korktuk. Sanmasın AKP, sanmasın iktidar, sanmasın saray ülkücüler vazgeçti..." diyen Akşener şunları söyledi:

"Bizim polislere elimiz kalkmaz. Biz bu ülkede Anadolu çocuklarına hiç el kaldırmadık. Onlar bizim güvenliğimizi sağlamakla görevli biz onun için burada bekledik. Bütün hukuksuzlukları tespit ettirdik. Sabaha kadar bekleyecektim ama arkadaşlar dediler ki saat 07.00'den beri herkes burada bekliyor. Yiyecek yok, su yok, en temel ihtiyaçlarını giderecek yer yok. Onun için şimdilik hepimiz evlerimize gidiyoruz. Buradan iktidarın kendini güçlü hissedenlerine sesleniyorum. Ne yaparsanız yapın ülkücü hareketi engelleyemeyeceksiniz."

Meral Akşener'in konuşması sırasında atılan "Bahçeli istifa" sloganlarını durdurması dikkat çekti.

SİNAN OĞAN: SANKİ 3. DÜNYA SAVAŞI ÇIKACAK

Sinan Oğan da "Biz MHP tüzüğünün bir maddesini değiştirmek istiyoruz sanki üçüncü dünya savaşı çıkacak. Demokratik hakkımızı engellemek istiyorlar. Suriye sınırında bile böyle güvenlik önlemi yok" diyerek benzer eleştirilerde bulundu.

Oğan, polis barikatlarını göstererek şunları dile getirdi:

"Bu gördüğünüz Çin Seddi'ni buraya dikenlerin herhangi bir resmi belgeleri yok. Biz burada bulunmalarının resmi gerekçelerini istiyoruz. Kurultayımız hukuksuz bir şekilde engelleniyor. Biz bu talimatın neye dayandığını hangi kanuna dayandığını burada bekliyoruz."

"VARDIĞIMIZ MUTABAKAT NEDENİYLE ALANDAN AYRILIYORUZ"

Ardından NTV'ye açıklamalarda bulunan, davet edilen icra müdürünün gelmeyeceğini bildirdiğini ve provokasyona izin vermemek için alandan ayrılacaklarını açıkladı.

Meral Akşener'in resmi yazıyı görmeden polis barikatından ayrılmayacağını açıklamasını değerlendiren Oğan, şunları kaydetti:

"İcra müdürü buraya gelmeyeceğini bildirdi. Bu bekleyişi sürdürerek provokasyona izin vermenin gereği yok diye düşündük. Biz hukuk içerisinde kalacağımızı söylüyorsak, mutabakata vardığımız şekilde davranıyoruz. Zannediyorum, Ümit Bey ile Koray Bey da alandan ayrıldı. Aynı araçla geldik, bildiri de bizim adımıza Halaçoğlu tarafından okundu. Tel örgütler önünde beklemek bizim mutabakatımızda yoktu. Biz vardığımız mutabakatımızın gereğini yapacağız."

"Biz 4 genel başkan adayı dün bir araya geldiğimizde bir ortak bildiri konusunda anlaştık. Burada kurultay yapmaya uygun bir ortam yok. Ülkücülerle polisi karşı karşıya getirecek bir girişim içinde olmayacağımızı söylemiştik" diyen Oğan, "Hangi gerekçeyle bu barikatları çektiniz' dediğimizde bir yazılı talimat sunamadılar. Yazılı emir olmadığı anlaşıldı, maksat hasıl olmuştur birazdan alandan ayrılacağız. Yargıtay kararını bekleyeceğiz. Tek bir ülkücünün hakkını yedirmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

ÜMİT ÖZDAĞ: ADALETLE YAPACAĞIZ

Ümit Özdağ da yargı süreçlerine müdahalede bulunduğu iddiasıyla Adalet Bakanlığı'na tepki gösteri. 

MHP'ye yönelik kumpas olduğunu ileri süren Özdağ, "Biz bu kurultayı adaletle, adaletten yana olduğumuzu göstermek için yapacağız" diye konuştu.

900 DELEGE İMZA ATTI

Alanda sıkça üst kurul delegelerinin imzaya beklendiği yönünde anons yapıldı. Alanda hazır tutulan "hazırun" defterine 900'e yakın delegenin imza attığı belirtildi.

Delegelerin salt çoğunluğu, yani 621 delegenin olması durumunda olağanüstü kongre yapılabiliyor. Delegelerden alınacak imza bu nedenle önem taşıyor.

YARGITAY KARARI BEKLENECEK

Muhaliflerin Yargıtay kararını bekleyeceği ve karar sonrası oluşturulacak takvime göre hareket edeceği belirtildi.

YUMRUKLU KAVGA

Alanda zaman zaman gerginlik de oldu. Yolların kapatılması nedeniyle partililerle polis arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Görüş ayrılığı yaşayan partililer arasında yaşanan tartışma da yumruklu kavgaya dönüştü.

"BAHÇELİ İSTİFA, ALPARSLAN TÜRKEŞ'İN ASKERLERİYİZ"

Muhalifler, attıkları sloganlarla da parti yönetimine tepki gösterdi. Sıkça "Bahçeli istifa", "Yönetim istifa" ve "Alparslan Türkeş'in askerleriyiz" şeklinde sloganlar duyuldu.

TRAFİK KİLİTLENDİ

Büyük Anadolu Oteli'nin bulunduğu Ankara Esenboğa Havalimanı yolu da yoğunluk nedeniyle trafik kilitlendi.

Açıklanan farklı yargı kararlarının ardından Ankara Valiliği kurultaya izin verilmeyeceğini açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...