MHP'den 19 Haziran açıklaması

MHP Genel Merkez Avukatı Yücel Bulut, ''Ankara 3'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi, 19 Haziran'da yapılan tüzük değişikliğiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldı'' dedi.

MHP

MHP Genel Merkez Avukatı Yücel Bulut, düzenlediği basın toplantısında, tüzük değişikliği gündemiyle geçen hafta Çağrı Heyeti'nce toplanan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Olağanüstü Genel Kurulu'nda Çağrı Heyeti'ne göre, 752, Noter'e göre ise 656 delegenin bulunduğunu belirtti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kurultaydan bir gün önce yaptığı yazılı açıklamada, tertip edilecek kurultaya ilişkin, çok önemli usul hataları bulunduğuna ve de kurultayın bu haliyle yasal olmayacağına işaret ettiğini anımsatan Bulut, "19 Haziran 2016 tarihinde Olağanüstü Genel Kurul toplantıya davet edilmiş, söz konusu toplantıya halen sayısı tam olarak tespit edilemeyen bazı delegelerimiz iştirak etmiştir. Toplantı sonrasında aralarında Sayın Koray Aydın, Sayın Sinan Oğan ve Sayın Sait Gönen’in de bulunduğu birçok isim, basına vermiş oldukları demeçlerinde, kurultayın iptal edilme riskine işaret etmişler, birden fazla tüzük maddesi değişikliğinden de haberdar olmadıklarını, toplantı gündeminin bir dayatmayla değiştirildiğini vurgulamışlardır" ifadelerini kullandı.

''TÜM KARARLAR İHTİYATİ TEDBİR YOLUYLA DURDURULMUŞTUR"

Genel Kurul'da usulsüzlük olduğu iddiasıyla, toplantıya katılmayan her üst kurul delegesinin yargı yoluna başvurma ve genel kurulun iptalini istemek hakkının var olduğuna işaret eden Bulut, bir üst kurul delegesinin Genel Kurul'un iptali istemiyle ilk davayı açtığı bilgisinin Genel Merkez'e ulaştığını aktardı.

Bulut, "Üst Kurul Delegemiz tarafından Ankara 3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde açılan Genel Kurul iptali davasının ilk incelemesi neticesinde, 19 Haziran 2016 tarihli Genel Kurul’da alınan tüm kararların yürütülmesi ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmuş, Genel Kurul çerçevesinde yapılan sözde yetki devirleri de askıya alınmıştır" diye konuştu.

Bulut, delegenin mahkemeye yaptığı başvuruda, Genel Kurul'un Ankara il merkezinde yapılması gerektiğini belirttiğini, "Siyasi Partilerin Tüzüklerinin Değiştirilebilmesi, Genel Kurul Toplantısının 1.Oturumunda toplam delege sayısının 2/3 oranında delegenin toplantı salonunda hazır bulunması gerekmektedir. Bu sayı Milliyetçi Hareket Partisi için 809 rakamına denk gelmektedir. Toplantıda hazır bulunan delege sayısı ister Noter'in televizyon programında ifade ettiği gibi 330 kabul edilsin, ister Noter'in resmi sayı olarak ilan ettiği 656 sayısı kabul edilsin, ya da Çağrı Heyeti'nin var olduğunu iddia ettiği 752 sayısı kabul edilsin, bu sayısal değerlerin hiçbir tanesi tüzük değişikliği için öngörülen 2/3 toplantı nisabına yetmemektedir" şeklinde gerekçelere yer verdiğini kaydetti.

Delegenin, 12’nci Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından Çağrı Heyeti'ne sadece Parti Tüzüğünün 63/4 maddesinin değişikliğini görüşmek üzere, Olağanüstü Genel Kurul Toplantıya çağırmak yetkisi verilmişken, yasalara aykırı yapılan toplantıda 13 maddenin daha değiştirilmesine teşebbüs edildiğini aktardığını vurgulayan Bulut,mahkemeye üye olmayan, Genel Kurul'a katılma yetkisine sahip olmayan ve devlet memuru olan birçok ismin bile Genel Kurul'a katılarak parti delegesi gibi oy kullandığının bildirildiğini ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...