NTV

MHP'li Erkan Akçay: Verdiğimiz sözü tuttuk

ntv.com.tr

Türkiye

MHP Grup Başkanvekili Akçay, referandumda parti tabanının evet oyu vermediği söylemlerinin algı yaratma amacı taşıdığını belirtti ve "Verdiğimiz sözü tuttuk" dedi.

16 Nisan'da yapılan referandumda, cumhurbaşkanlığ hükümet sistemini de içeren anayasa değişikliği, yüzde 48.6 hayır oyuna karşı, yüzde 51.4 evet oyuyla kabul edildi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, referandum sonuçlarına ilişkin NTV canlı yayınında değerlendirmelerde bulundu.

Referandumda MHP'nin bütün kadrolarıyla aktif bir şekilde yer aldığını ve sözünü tuttuğunu belirten Akçay, "TBMM'nin önünde yoğun bir gündem olacak. Bir takım hazımsızlıkları bırakıp Türkiye önüne bakacak. Dün CHP'de Kılıçdaroğlu istifa sesleri vardı. MHP bütün kadrolarıyla birlikte referandum kampanyasında en aktif bir şekilde yer aldı. Verdiğimiz sözü tutmuş ve ilkeli bir biçimde ipi göğüslemiştir MHP. Bundan sonraki yapılacak tartışmalar spekülasyondan öteye gitmez" diye konuştu. 

"KİMSE ALGI YARATMAYA KALKMASIN"

Önceki seçimler dikkate alındığında referandumda MHP tabanının evet oyu vermediğine yönelik söylemlere değinen Akçay, "Aklın yolu bir. Genel seçimler ve yerel seçimler ayrı kategoridir. Kendine göre dinamikleri vardır. Referandumların da kendine özgü dinamikleri vardır. MHP'yi odaklayarak tabanı şöyle dedi böyle dedi gibi spekülasyonları iyi niyetten uzak değerlendiriyoruz. MHP üzerine kimse algı yaratmaya kalkmasın. Her referandum kendi içerisinde mütalaa edilir" ifadelerini kullandı. "CHP'DE HAZIMSIZLIK VAR"

Referandum sonuçlarına ilişkin CHP'den gelen açıklamaları eleştiren Akçay, "Ben CHP'de bir hazımsızlık görüyorum. Bu tutumu yanlış buluyorum. Kılıçdaroğlu yeni uzlaşıyla anayasa yapalım diyor. CHP olarak uzlaşma komisyonunda masayı deviren sizsiniz. Şimdi de bu referandumda çıkan sonucu milletin gözünden farklı olarak nasıl değerlendirebiliriz arayışına girdiler. Bu yaklaşımı doğru bulmuyorum" ifadelerini kullandı.

"MIZIKÇILIK ANLAYIŞI"

Akçay, YSK'nın "mühürsüz pusula" kararına da değindi. Bu kararın sonuçlarına gölge düşürdüğü iddialarına katılmadığını söyleyen Akçay şöyle devam etti:

"Bu CHP'nin klasik mız mız mızıkçılık anlayışından kaynaklanıyor. Hayır kampanyasında yürüttüğü yalan enformasyonları referandum sonrasında unutturabilir miyim telaşından kaynaklanıyor. YSK 12 gün içerisinde sonuçları açıklayacak. Hiçbir tesiri de olmayacak. Birbiriyle çelişkili yorumlar yapıyorlar. Bundan sonra CHP'nin yapması gereken milli iradeye saygı göstermektir. Biz demokrasiye inanıyoruz. Milletimize güveniyoruz." 

ETİKETLER