MHP'li Oktay Öztürk: Oktay Vural'ın istifası başkanlık seçimini etkilemez

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, 19 Haziran'daki kurultayda alınan kararların hiçbir hükmü olduğunu söyledi. Öztürk, Oktay Vural'ın grup başkanvekilliğinden istifasının genel başkanlık seçimini etkilemeyeceğini de ifade etti.

AAFOTO_4324612_190120151219430000_R_GEN_20150119000000_aa-picture-20150119-4324612-high.jpg

MHP'nin 10 Temmuz'da yapılacağı duyurulan olağanüstü kurultay öncesinde tartışmalar devam ediyor.

Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK), kurultayla ilgili başvuralara verdiği yanıtta, değerlendirmenin ilçe seçim kurulu tarafından yapılacağını bildirdi. Kurul, bu nedenle herhangi bir görüş belirtmedi.

MHP'nin avukatı Yücel Bulut ise bugün yaptığı açıklamada,  Ankara 3'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 19 Haziran'da yapılan tüzük değişikliğiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldığını öne sürdü.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, tüm bu gelişmeleri değerlendirmek için NTV yayınına konuk oldu.

Oktay Öztürk, şu ifadeleri kullandı:

(Krulultay tartışmaları) Mahkemenin verdiği 19 Haziran'daki kurultayda, MHP tüzüğündeki yapılan değişikliklerin durdurulması kararını okudu. Biz MHP olarak Yargıtay kararını bekleyeceğimizi söylemiştik. Ancak bu karara rağmen Çağrı Heyeti, 15 Mayıs tarihinde kurultay yapmaya çalıştılar, başarılı olamayınca kararı beklemeye koyuldular. Bu arkadaşlar iyi niyetli olsaydılar, şuna dikkat edeceklerdi: Sayın Genel Başkanımızın bunları konusuz bıraktığını göreceklerdi. MHP'nin geleneğinde böyle bir olağanüstü kurultay yok. Bugün alınan karara gerek yoktu, 10 Temmuz'a kurultay kararı alınmıştı. 19 Haziran'daki kurultayda birçok usulsüzlük var. Öncelikle yapıldığı yer uygun değil, kanundaki üçte iki çoğunluk da sağlanamadı. Gelen delegelerin noter tarafından tespiti sonucunda ortaya çıkan rezaleti de gördük. Bu usulsüzlükler nedeniyle biz de yargıya başvurduk. Bu kurultayda alınan kararların hepsi tedbiren durduruldu. Bunların hiçbir hükmü yoktur.

(Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları) Sayın Kılıçdaroğlu gece yatarken üstü açık kalmış. Rüya görmüş. Sayın Kılıçdaroğlu bütün düşüncelerini kendi partisine teksif etsin. MHP'yi düşünerek yorulmasına gerek yok. MHP başkalarının umutlarını gerçekleştirecek, adımlar atacak insanlarla dolu değil.

(Oktay Vural’ın istifası) MHP'de 40 tane milletvekili vardır ve hepsi de çok değerlidir, kimsenin bir üstünlüğü yoktur. Genel başkanlık yarışına hiçbir etkisinin olacağını zannetmiyorum. Kendisi hangi gayeyle o kararı verdi bilmiyorum. MHP'de şahıs kaim değildir, daha önce vardır ve ileride de devam edecektir."

Sayfa Yükleniyor...