MHP’li vekile 28 Şubat’tan da tutuklama

“Balyoz” davasından tutuklu bulunan MHP Milletvekili Engin Alan, 28 Şubat soruşturması kapsamında da tutuklandı.

Anadolu Ajansı 22.10.2012 - 15:54

MHP’li vekile 28 Şubat’tan da tutuklama

“Balyoz Planı” davasında tutuklu bulunan MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, sabah saatlerinde, jandarma eşliğinde Ankara Adalet Sarayı'na getirildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü 28 Şubat soruşturmasında ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni cebren devirmek, hükümetin görevlerini kısmen veya tamamen engellemek, engellemeye teşebbüs etmek, darbeye teşebbüs etmek'' suçlamaları yöneltilen Alan, TMK'nın 10. Maddesiyle görevli Hakim Nihal Uslu tarafından sorgulandı.

Sorguya Engin Alan'ın avukatı Yakup Akyüz de katıldı. Eylül 1996 ile Ağustos 2000 arasında Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı yaptığını ifade eden Alan, atılı suçlamalara ilişkin dönemde, sınır ötesinde, Kuzey Irak'ta PKK terör örgütüyle mücadele ettiğini anlattı.

''Batı Çalışma Grubu'na dair hiçbir çalışmadan haberdar olmadığını'' kaydeden Alan, suçlamaları reddetti.

Alan'ın avukatı Yakup Akyüz de ''müvekkilinin askeri dehası ve vatanseverliğiyle örnek bir isim olduğunu'' ifade ederek, ''Engin Alan, Türkiye'de ve dünyada sembol isimdir. Böylesine yararlı işler yapmış insanların hakim huzuruna çıkartılıp, sanık statüsüne sokulması bir kayıptır'' dedi.

Hakim Nihal Uslu, Alan'ın ''üzerine atılı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni cebren devirmek, hükümetin görevlerini kısmen veya tamamen engellemek, engellemeye teşebbüs etmek, darbeye teşebbüs etmek'' suçlamalarından tutuklanmasına karar verildiğini açıkladı.

28 Şubat soruşturmasını yürüten savcılar, soruşturma kapsamında ifadesini aldıktan sonra tutuklama talebiyle sevk ettikleri Engin Alan'ın nöbetçi hakimlik tarafından serbest bırakılmasına itirazda bulunmuştu.

İtirazı, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce karara bağlayan mahkeme, ''atılı suçun niteliğini'' dikkate alarak, Alan hakkında ''yakalama kararı'' çıkartmıştı.

MHP'den milletvekili seçilen emekli Korgeneral Alan, halen “Balyoz Planı” davasının tutuklu sanıkları arasında bulunuyor.

‘YASSIADA MAHKEMELERİNİ GEÇTİ’
Engin Alan'a destek için eşi Emine Nevin Alan ve bazı MHP'li milletvekilleri de adliyeye geldi.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri yaptığı açıklamada, Alan ile görüştüğünü, moralinin iyi olduğunu söyledi.

Engin Alan'ın kendisine Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nu sorduğunu ve ''Umarım geri dönüşü imkansız kararlar alınmaz'' dediğini ifade eden Yeniçeri, ''Alan ile zor görüştüm. Olağanüstü bir güvenlik var. Burası Yassıada mahkemelerini geçti'' değerlendirmesinde bulundu.

'NECDET ÖZEL ŞAHİDİM, K.IRAK'TAYDIM'
Alan karar sonrası avukatı aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, 'Batı Çalışma Grubu'nun toplantılarına katılmadığını o süreçte Kuzey Irak'ta icra edilen 'Çekiç' harekatında PKK ile savaştığını' söyledi.

Alan, şöyle devam etti: "Yüzlerce de tanığı var. En büyük tanığı ise o tarihte tuğgeneral rütbesiyle tugay komutanı olan, kendisi de bu harekata iştirak eden ve operasyon sırasında Kuzey Irak'ta sık sık karşılaştığımız şimdiki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel. O tarihte albay rütbesiyle emrimde alay komutanlarım olarak görev yapan ve benim yanımda generalliğe terfi eden şimdiki Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ve 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi de benimle beraberler.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...