Microsoft-AB tarayıcı savaşı bitiyor

Microsoft yazılım firması ile Avrupa Birliği'nin rekabetten sorumlu birimi arasındaki anlaşmaya göre Avrupalı kullanıcılar tarayıcı programlarını kendileri seçecek.

Haberler 17.12.2009 - 17:23

Microsoft-AB tarayıcı savaşı bitiyor

Anlaşma iki taraf arasındaki 10 yıllık anlaşmazlığı sona erdiriyor. Bu süre içinde AB, Microsoft'a 1 milyar 680 milyon euro ceza kesmişti.

Avrupa Komisyonu Microsoft ile varılan ve yasal olarak bağlayıcılığı bulunan anlaşmanın, yeni bir olası cezayı önlediğini açıkladı.

Komisyonun kaygısı, Amerikalı yazılım devinin sektör lideri olan Windows işletim sisteminin yer aldığı pakete Internet Explorer programını da eklemesinin rekabet kurallarını ihlal etmiş olabileceği yönündeydi.

AB'nin rekabetten sorumlu komisyon üyesi Neelie Kroes, kararın Avrupalı kullanıcılara internet tarayıcıları konusunda seçim özgürlüğü getirdiğini söyledi.

Microsoft'un genel danışmanı Brad Smith ise şirketlerinin ciddi ölçüde değişim isteyen bir yola gireceğini ancak bu adımların rekabet yasaları ile ilgili kaygıları gidereceğini söyledi.

YAZILIM FİRMALARINA DOPİNG
AB yetkilisi Neelie Kroes, Microsoft'un üstlendiği taahhüdün internet tarayıcısı geliştiren firmalara, gelecekte daha iyi programlar üretme yönünde bir motivasyon sağlayacağını söyledi.

Internet Explorer, dünyadaki tüm internet kullanıcılarının yarısından fazlası tarafından kullanılıyor. Mozilla firmasının Firefox programı sektörün yüzde 32'sini elinde tutarken, Norveç firması Opera'ya ait tarayıcının yüzde 2 pazar payı bulunuyor. Tarayıcılar konusundaki rekabet tartışmasında yer alan son firma Opera olmuştu. Firma şikayetini 2007 yılında AB'ye iletmişti.

Şirketin genel müdürü Jon von Tetzchner, anlaşmanın sektördeki yenilikleri tetikleyeceğini söyledi. Microsoft'un tarayıcılar konusundaki taahhütleri Avrupa Ekonomik Alanı'nda (AEA) beş yıllığına geçerli olacak.

TARAYICI SEÇME EKRANI
Firma, Temmuz ayında Windows'a tarayıcı seçim ekranı eklemeyi teklif etmişti. Komisyon da teklifi kabul ederek, Microsoft'a süre vermişti. Yazılım devi bu süre içinde ilgili seçim ekranını tamamladı.

AB, 2004 yılında da Microsoft'u, Windows işletim sisteminin, içinde Media Player programı olmayan bir versiyonunu üretmeye zorlamış ve firmaya para cezası kesmişti. Şirketten ayrıca rakiplerine Windows'un nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi vermesi istenmişti.

Komisyon böylece rakip firmaların da bu işletim sistemi ile daha uyumlu programlar üretebilmeleri hedeflemişti. Microsoft bu karara itiraz etmiş ancak davayı 2007 yılında kaybetmişti.

Bununla beraber Microsoft ile AB arasında henüz çözümlenmeyen başka konular da var. Ancak bu konularda da ilerleme sağlandığı anlaşılıyor.

Buna göre Microsoft, Temmuz ayında program uyumluluğu konusunda üstlendiği yükümlülükleri daha da geliştirip Brüksel'e gönderdi. Bu önlemler, Brüksel'in, üçüncü firma programlarının Windows ve Microsoft Office gibi yazılımlarla uyumu konusundaki kaygılarını gidermeyi amaçlıyor. Komisyon, Microsoft'un bu adımını da memnunlukla karşıladı.

Bu durumun piyasadaki etkisi izleyeceğini söyleyen komisyon, bulguların program uyumu konusundaki tekelcilikle mücadele soruşturmasında dikkate alınacağını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...