Microsoft Çin tarafından yapılan açıklamada, MSN Juku için kontrat imzalanan bir tedarikçinin site kodlarının büyük kısmını Kanadalı Plurk firmasının ürününden ‘doğrudan kopyaladığı’ belirtildi. Plurk firmasına göreyse ‘doğrudan kopyalanarak alınan’ kodlar, sitenin tüm ana kodlarının yaklaşık yüzde 80’ini oluşturuyor.

Plurk yetkilileri, MSN Juku mikroblogging sitesini ilk gördüklerinde şoka uğradıklarını, sitenin arayüzünün neredeyse tamamen kendi geliştirdikleri ürüne benzediğini farkettiklerini belirtti.

Firmanın Microsoft Çin ofisine konuyu iletmesinden hemen sonra soruşturma başlatan Microsoft yetkilileri, ‘benzerliği’ doğrulayarak kodların kendilerine tedarikçi bir firma tarafından teslim edilidğini duyurdu.

Olayın ortaya çıkmasından sonra Plurk firmaısndan özür dileyen Microsoft, Kasım’da başlatılan MSN Juku servisinin yayınını bir daha başlamamak üzere durdurdu.

Microsoft’tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Fikir ve sanat eserleri mülkiyetine her zaman saygılı bir firmayız ve başkalarının ürettiği işlere saygı göstermeyen bir siteye sahip olmak gibi bir niyetimiz hiç olmadı. Olayla ilgili olarak Plurk firmasına ulaşıp olan biteni anlatacağız ve çözüm yolunda attığımız adımları açıklayacağız”.