Microsoft kurucusundan 'dev uçak' projesi

Uzaya da çıkabilmesi planlanan uçak 544 ton ağırlığında ve iki gövdeye sahip.

Anadolu Ajansı 14.12.2011 - 12:00

Microsoft kurucusundan 'dev uçak' projesi

Microsoft'un kurucu ortağı Paul Allen, dünyanın en büyük uçağını inşa edecek. Dev uçak, uzaya uydu, araç ve insan götürebilecek.

Allen ile uçak tasarımcısı Burt Rutan ortaklığında kurulan Stratolaunch şirketinden Seattle'da yapılan açıklamada, beş yıl içerisinde ilk deneme uçuşunu yapması öngörülen uçağın güvenli, ekonomik ve çok yönlü kullanıma uygun olduğu belirtildi.

500 ton ağırlığındaki uçağın iki gövdesi olacak. 117 metre kanat açıklığı bulunacak uçağa altı adet Boeing 747 motoru takılacak. İki gövde arasına yaklaşık 36 metre uzunluğunda bir roket yerleştirilecek. İniş ve kalkış için 3,65 kilometre uzunluğunda bir piste ihtiyacı olan uçak, uydu veya uzay araçlarını yörüngeye çıkaracak. İleride uçağın yolcu da taşıması hedefleniyor.

Sistemde kullanılacak füzeleri de Nasa ile çalışan ve Şubat ayında Uluslararası Uzay İstasyonu'na ikmal için kapsül gönderecek Amerikan özel sektör kuruluşu SpaceX firması tasarlayacak.

Paul Allen, sistemi tanıttığı toplantıda, 'Stratolaunch' sayesinde ABD'nin uzayın keşfinde lider kalacağını söyleyerek, bu proje sayesinde uzay endüstrisinde radikal değişikliğin ufkunda olduklarını kaydetti.

Allen sistemi tanıtırken, uzay mekiklerinin emekliye ayrılmasından sonra ABD'nin Nasa'nın ilk astronotlarından John Glenn'den beri ilk kez kendi astronotlarını uzaya gönderemediğini ve SpaceX firmasının devreye girmesinin beklendiğini belirtti.

Allen, bu projeye ne kadar para yatırdığını açıklamayı reddederken, projenin maliyetinin geliştirilmesi 25 milyon dolara mal olan SpaceShipOne projesinden çok daha yüksek olacağını kaydetti.

Projenin katılımcılarından Nasa'nın eski Başkanı Mike Griffin de, bu projenin, kendilerini, füzelerin yerden fırlatılmasındaki birçok zorluğu ortadan kaldıracak bir uzay yolculuğu sistemine ulaştırma potansiyeli bulunduğunun altını çizdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...