Microsoft Office internete taşınıyor

Microsoft, Windows’a rakip işletim sistemi geliştiren Google’a, Office programını internete taşıyarak karşılık verdi.

14.07.2009 - 11:12

Microsoft Office internete taşınıyor

Microsoft ile Google arasınaki rekabet kızışıyor. Google’ın yeni işletim sistemi Chrome OS’i açıklamasınnın ardından Microsoft’tan cevap geldi. Gelecek yıl piyasaya sunulacak ‘Office 2010’, Word, Excel, PowerPoint ve OneNote programlarına internetten erişim olanağını verecek.


Ofis 2010, Google'ın ofis programı olmaksızın Word, Excel gibi belgeleri online olarak görüntülemeyi sağlayan ‘docs suite’ yazılımıyla rekabet etmeyi amaçlıyor. ‘docs suıte’, üç yıl önce bedava olarak kullanıcıya sunulmuştu.

Microsoft, bununla rekabet etmenin de yolunu bulmuş. Buna göre, Windows Live kullanıcısı yaklaşık 400 milyon müşteri, uygulamaya ücretsiz olarak erişebilecek. Şirket,beta sürümünü  sene sonunda, tam sürümü de 2010’un ilk yarısında tamamlamayı planlıyor.

Uzmanlar Microsoft’un aldığı kararı, getireceği maliyete rağmen yerinde buluyor. Şirketten maliyet konusunda bir açıklama yapılmadı ancak. The Wall Street Journal’da yayınlanan bir yazıda Office’in internete taşınması ile Microsoft’un yaklaşık 4 milyar dolarlık bir gelirden olabileceği hesaplandı.

Konu hakkında görüşüne başvurulan internet ve yazılım uzmanı Piper Jaffray’a göre, gelir riske atılmış olsa da insanların Microsoft ürünlerini kulanmayı sürdürmeleri daha önemli.

Bir başka uzman, Emil Ptotalinksi de Microsoft’un sonunda uyandığı görüşünde: “Geleneksel bir yazılım şirketinin yaklaşan kara bulutlara yaıt vermesi umut vaadeden bir gelişme.”

Geçen hafta Google, Microsoft’un işletim sistemi Windows’a rakip olacak Chrome OS’i duyurmuş, Haziran’da da Microsoft yeni arama motoru ‘Bing’i tanıtmıştı.

Microsoft’un Office’i de içeren software bölümü, 2009’un geride kalan bölümünde 14.3 milyar dolarlık satış, 9.3 milyar dolarlık da kâr rakamına ulaştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...