Microsoft ve HP'nin başı dertte

Microsoft'un Çin, HP'nin de Rusya operasyonlarında sırasıyla çocuk işçi çalıştırma ve yolsuzluk iddialarıyla soruşturma açıldı.

15.04.2010 - 14:08

Microsoft ve HP'nin başı dertte

Çin'de üretim ve iş yapan firmaların başı dertten kurtulmuyor. Son olarak dünyanın en büyük yazılım devi Amerikan Microsoft'un Çin'deki tedarikçisinin ergenlik çağındaki çalışanları sömürdüğü iddia edildi. Microsoft, konu hakkında soruşturma başlattı.

New York'taki Ulusal Emek Komitesi'nin (NLC) raporuna göre Microsoft, ürünlerini Çin'in güney eyaleti Guangdong'daki Kye fabrikasında imal ettiren ABD firmalarının arasında yer alıyor. Raporda, bu fabrikanın ergenlik yaşındaki kişileri çalıştırdığı ve onları sömürdüğü belirtiliyor.

Rapora göre Kye fabrikasında "stajyer öğrenci" adı altında 16-17 yaşlarında hareket özgürlüğü kısıtlanmış yüzlerce genç, günde 52 cent karşılığı haftanın 6 veya 7 günü 15 saat çalıştırılıyor. Fabrikada çalışan genç kadınların da fabrikanın güvenlik görevlilerinin tacizine uğradığı da iddialar arasında.

Raporda, aralarında bilgisayar faresi de bulunan fabrika ürünlerinin yüzde 30'unun Microsoft'a satıldığı belirtiliyor. Kye fabrikası aynı zamanda dünyaca ünlü Hewlett-Packard, Best Buy, Samsung, Foxconn, Acer, Logitech ve Asus gibi şirketlerin de tedarikçisi.

AFP'nin sorularını yanıtlayan Microsoft'un bir sözcüsü, NLC'nin raporunu ciddiye aldıklarını ve soruşturma başlattıklarını bildirdi.

Sözcü, "Rapordaki suçlamaları ciddiye alıyoruz ve eğer fabrikada çalışanların hakkı ihlal ediliyorsa gerekli önlemleri alırız" diyerek, Microsoft'un, tedarikçilerinde çalışan kişilerin güvenliği ve düzgün şartlarda çalışmalarından yükümlü olduğunu belirtti.

HEWLETT-PACKARD'A YOLSUZLUK SORUŞTURMASI
Öte yandan, dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden Hewlett-Packard (HP) hakkında, Rusya'daki operasyonlarına ilişkin yolsuzluk soruşturması açıldığı bildirildi. Wall Street Journal gazetesinin internet sitesinde dün yayımlanan haberde, soruşturmayı Alman ve Rus makamlarının başlattığı kaydedildi.

Hewlett-Packard AFP'ye, soruşturma çerçevesinde, şirketin Moskova'daki bürolarının dün arandığını teyit etti.

HP, Rusya Federasyonu Başsavcılığı tarafından, bilgisayar malzemesi satışı amacıyla açılan 35 milyon avro değerindeki ihaleyi kazanmak için, rüşvet yoluna başvurmak ve yaklaşık 8 milyon avro rüşvet vermekle suçlanıyor. Bilgisayar malzemesinin Başsavcılığa Almanya'daki bir HP şubesi vasıtasıyla satıldığı belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...