Microsoft'a 'patent cezasını öde' emri

ABD'de mahkeme patent anlaşmazlığında haksız bulduğu ve ilgili içeriği yazılımlarından çıkarttırdığı Microsoft'un yine de ceza ödemesi gerektiğine hükmetti.

Haberler 10.06.2011 - 11:01

Microsoft'a 'patent cezasını öde' emri

ABD Yüksek Temyiz Mahkemesi, Microsoft ile ilgili büyük bir patent anlaşmazlığında şirketin aleyhine karar çıkardı ve Redmond merkezli şirketin 290 milyon dolar patent cezası ödemesi direktifinde bulundu.

Teknoblog.com sitesinin Reuters’tan aktardığına göre Microsoft, Kanadalı küçük bir yazılım şirketi olan i4i tarafından, Microsoft Word üretkenlik yazılımının i4i’nin patentlerini ihlâl ettiği gerekçesiyle mahkemeye verilmişti.

O dönem başvurulan mahkeme i4i’ye 290 milyon dolar tazminat ödenmesine karar vermişti. Ancak Microsoft her ne kadar patent ihlâl iddiasına konu olan özellikleri yazılımından kaldırmış olsa da, mahkemenin aldığı kararı temyize götürmüştü.

Temyiz mahkemesinin üyeleri 2009′un sonuna doğru Microsoft’un i4i’nin patentlerini ihlâl ettiği kararına varmıştı. Bu karardan yaklaşık bir buçuk yıl sonra ise Microsoft’un cezayı ödemesi direktifinde bulunulmuş oldu.

Sayfa Yükleniyor...