Mikro krediyle kadınlara iş kapısı açtı

Hatay'da yaşayan Semire Okyay, 2 yıl önce aldığı mikro krediyle tandır ekmeği yapmaya başladı. 4 kadına iş kapısı açan Semire Okyay, bir bankadan 'Umut Veren Girişimci' ödülü aldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.10.2012 - 13:49

Mikro krediyle kadınlara iş kapısı açtı

Hatay'da eşiyle birlikte çalıştığı bakkalda, işlerinin kötü olması nedeniyle iş arayışına giren Semire Okyay, 2 yıl önce aldığı mikro kredi sayesinde 4 kadına daha iş kapısı açtı.

Okyay, işe nasıl başladığını ve tandır ekmeği yapmaya nasıl karar verdiğini anlattı:

''Başvurum kabul edildikten sonra aldığım 700 lirayla bir şeyler yapmak istedim. Ne yapabiliriz, ne üretebiliriz diye düşündüğümüzde, Antakya'ya özgü tandır ekmeği yapmaya karar verdim. Elimdeki parayla ilk önce tandır aldım ve ekmek üretmek için hazır hale getirdim.

Bu işe günde 50 ekmekle başladık, bugün günlük ekmek üretimimiz bin ekmeğe kadar çıktı. Yanımda 4 kadın daha çalışıyor. Kredi sayesinde hem ev ekonomisine katkı sağlamış oldum, hem de 4 kadına daha istihdam kapısı açtım.''

Yaptıkları yöresel ekmeklerin kente gelen turistler tarafından da çok beğenildiğini ve satın alındığını vurgulayan Okyay, işlerinin her geçen gün arttığını ve siparişlere yetişmekte güçlük yaşadıklarını söyledi.

İş yerinin bulunduğu merkeze bağlı Harbiye beldesindeki kadınlara öncülük ettiğini, beldede bu işe başladıktan sonra birçok tandırın kurulduğunu belirten Okyay, birçok kadının çalışmaya başladığını, bunun da kendisini gururlandırdığını ifade etti.

Okyay, İsrafı Önleme Vakfı'nca hayata geçirilen, Türkiye Grameen Mikrokredi Programı'ndan mikro kredi alan kadınlar arasından seçilerek bir bankanın ''Umut Vadeden Girişimci'' ödülüne layık görüldüğünü de söyledi.

Sayfa Yükleniyor...