İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray: 'Millet İttifakı'na ihtiyaç kalmamıştır

İYİ Parti Sözcüsü Çıray, ''Millet İttifakı''nın seçim sonrasında sona erdiğini açıkladı. Saadet Partisi'nden de benzer yönde açıklama gelirken, CHP ise ittifakın devam etmesinden yana.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 04.07.2018 - 15:00 | Son Güncelleme : 04.07.2018 - 17:29

İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray: 'Millet İttifakı'na ihtiyaç kalmamıştır

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti. Bu 4 parti, 24 Haziran seçimlerine ''Millet İttifakı'' çatısı altında girmişti. Ancak hem Saadet Partisi'nden hem de İYİ Parti'den "İttifak bitti" açıklaması geldi.

ÇIRAY: 'MİLLET İTTİFAKI'NA İHTİYAÇ KALMAMIŞTIR

İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray, 24 Haziran seçimi sonuçlarının değerlendirileceği Başkanlık Divanı toplantısı öncesi açıklama yaparak gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Olası bir erken yerel seçimde ittifak tavrınız ne olacak, devam edecek mi? Parti olarak erken seçime hazır mısınız?" sorusuna Aytun Çıray, "Biz her seçime hazırız" karşılığını verdi.

'nin ekonomik ve sosyal sorunları varken, ülkenin yeniden başka bir gündeme sokulmasının bu sorunları gözardı etmek olacağını savunan Çıray, şöyle devam etti:

"Bu ekonomik şartlarda bu hükümetin erken seçime gidebileceğini zor görüyorum. Ancak CHP kendi içindeki sorunları erteleyebilmek için böyle bir erken seçim kavramını ortaya atmış olabilir. Bizim yaptığımız işbirliği bir koalisyon değildi, bir seçim işbirliğiydi. Seçim hilelerine karşı oyların yabana gitmemesi için bir seçim işbirliği, ittifakı kurmuştuk. Bu seçimlerin sona ermesiyle birlikte bu seçim işbirliğine, ittifakına şu anda bir ihtiyaç kalmamıştır. İYİ Parti kendi hükmü şahsiyeti altında kendi özel siyasetini üreterek, Türk milletiyle paylaşacaktır. Erken seçimler konusunda da doğmamış çocuğa don biçmenin bir anlamı yoktur. Önce bir getirsinler görelim."

KARAMOLLAOĞLU: İTTİFAK, GENEL SEÇİMLERLE İLGİLİ BİR KONUYDU

Konuyla ilgili bir açıklamada da Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'dan geldi.

Genel seçimlerin ardından Millet İttifakı yapan partilerin liderlerinin ne zaman bir araya geleceğiyle ilgili bir soruya Karamollaoğlu, "İttifak, genel seçimlerle ilgili bir konuydu. İttifak ömrünü o noktada tamamladı" cevabını verdi.

CHP, İTTİFAKIN DEVAM ETMESİNDEN YANA

NTV'ye konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan ise "Biz 'Millet İttifakı' değerlerine bağlıyız" dedi.

Tezcan, "Millet İttifakı'nı bir araya getiren değerlerin, hala ihtiyaç duyulan değerler olduğunu görüyoruz. Parlamentoda da beraber uyumlu çalışmanın düşüncesindeyiz" ifadelerini kullandı.

SPORCU MİLLETVEKİLLERİ ROZET TAKTI

Sayfa Yükleniyor...