Milletçe sosyal ağlara takıldık!

Türkiye, sosyal ağlarda geçirilen zaman sıralamasında Malezya ve Rusya'nın ardından dünya üçüncüsü oldu.

Haberler 18.10.2010 - 16:59

Milletçe sosyal ağlara takıldık!

halkı, sosyal ağlarda geçirilen zaman bakımından dünya üçüncüsü oldu. Birinci sıradaysa Malezya yer alıyor.


TNS araştırma firmasının raporuna göre, sosyal ağlarda en çok zamanı Malezyalılar geçiriyor. Haftada ortalama 9 saatini Facebook, Twitter, FriendFeed, Netlog gibi sosyal ağlarda geçiren Malezyalıları 8.1 saat ile Rusya izliyor. Türkiye’deki sosyal ağ müdavimleriyse haftada 7.7 saatini sosyal ağlara harcıyor.

TNS yöneticisi Matthew Froggatt, hızla büyüyen ülkelerde sosyal ağ kullanımının belirgin şekilde yüksek olduğu, bu ülkelerdeki kullanıcıların yeni iletişim kanallarından çok daha aktif şekilde yararlandığı yorumunu yaptı.

Araştırmadan çıkan bir başka ilginç sonuç da, dünyada interneti bir medya aracı olarak televizyon, radyo ve gazetelere tercih eden ‘çevrimiçi’ kitlenin oranının dünya çapında yüzde 61 gibi büyük bir rakama ulaşması.

TNS raporuna göre sosyal ağlarda en çok ‘dijital arkadaş’ sahibi olanlar da yine Malezyalılar. Kişi başına ortalama 233 ‘dijital arkadaş’ı olan Malezyalıları, 231 arkadaşla Brezilya, 217 arkadaşla Norveç izliyor. Listenin sonundaysa, 29 arkadaşla Japonya geliyor.

Sayfa Yükleniyor...