'Milletimizin istiklali bizim şerefimizdir'

Memleketi Konya'da konuşan Başbakan Davutoğlu, "Bu topraklarda, başı dik onurlu bir şekilde yaşayan aziz milletimizin istiklali, bizim şerefimizdir" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.09.2014 - 16:01

'Milletimizin istiklali bizim şerefimizdir'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konya'nın Hadim ilçesinde, kent meydanında halka hitap etti.

Mitinge, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, bazı milletvekilleri ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de katıldı.

Konuşmasına halkı selamlayarak başlayan, gösterilen coşku ve sevgiden dolayı teşekkür eden Davutoğlu, "Eminim çok daha büyük coşkuları yaşamak isterdiniz ama maalesef dün gece 10 kardeşimizi, 10 emekçimizi, işçimizi, evine alın teriyle helal rızık götürebilmek için çalışan işçimizi İstanbul'da kaybettik. O sebeple bu coşkuyu diğer unsurlarla takviye etmeme talimatı verdim" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, alandakilerden hayatını kaybeden işçiler için Fatiha okumalarını istedi ve hayatını kaybeden işçilerin ailelerine sabır diledi.

İlçeye her geldiğinde rahmetli dedesi ve babasından aldığı tavsiye, vasiyet gereği Hazreti Hadimi'nin huzuruna gitmeden bu topraklardan geçmediğini vurgulayan Davutoğlu, "Allah bizi Hazreti Hadimi'nin yolundan, irfanından ayırmasın" ifadesini kullandı.

Konya'ya gelişinde büyük bir coşkuyla karşılandığını hatırlatan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Buraya size geldim, bu dağların çocuklarına geldim, ninelerine, teyzelerine, amcalarına, kardeşlerime geldim. Selam etmeye, teşekkür etmeye, sığınmaya geldim, sizleri şahit kılmaya geldim. Çünkü yolumuz uzun, omzumuzda ağır sorumluluklar var. Bu sorumluluklar ancak ve ancak Hazreti Hadimi'den feyiz alan Hadimliler'in, Hazreti Mevlana'dan feyiz alan Konyalılar'ın duasıyla aşılabilir."

Başbakan Davutoğlu, kente her gelişinde halkın kendisini bağırlarına bastığını belirterek, "Şimdi aynen 2009'da bu dağları ziyaret eden ilk dışişleri bakanı olduğum gibi, Allah bana lütfetti sizlerin desteğiyle buralara gelen ilk Cumhuriyeti Başbakanı olma onurunu da yaşadım hem de bu dağların çocuğu olarak" dedi. Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Benim için en büyük onur, o asırların birikimi, o Horasan erenlerinin mirasını taşıyarak doğduğum bu topraklara, doğduğum bu dağlara ağır bir sorumluluk üstlenerek geri dönmektir. Burada bu emeği, geçmişteki o emeği vererek bize bu yolları açan o Horasan erenlerine, dağları irfanlarıyla bezeyen o yüce insanlara şükranlarımı sunuyorum. Uzun Şıh'a şükranlarımızı sunuyorum. Allah onlara rahmet eylesin ve bugünlere bizim gelmemizi sağlayan başta babam rahmetli olmak üzere, ki Hadimliler onu iyi tanır, anneme, bütün geçmişlerimize sizden Fatiha rica ediyorum. Onların helal sütüyle, onların bize öğrettiği o güzel nasihatlerle babaannemi, dedemi ve bütün geçmişlerimizi, biz onları gözümüzün önünde tutarak, hep kulaklarımızda onları hissederek büyüdük. Allah onlara rahmet eylesin. Siz de Fatihanızı eksik etmeyin."

Büyük Millet Meclisi'nde, Türkiye Cumhuriyeti'nin 62. Hükümeti'nin başbakanı olarak güvenoyu alma onurunu yaşadıktan sonra yaptığı ilk işin Konya'yı ziyaret etmek olduğuna işaret eden Davutoğlu, 5 sene önce bakan olduğu dönemden çok daha ağır sorumlulukla Hadim'e geldiğini kaydetti.

Davutoğlu, bir vatandaşın, "Allah yardımcınız olsun" diye seslenmesi üzerine, "Siz böyle dua ettikçe inşallah bizim sırtımız yere gelmez, dizimizin dermanı çözülmez. Her zaman desteğini bekliyoruz, duanızı bekliyoruz" ifadesini kullandı.

'GECE GÜNDÜZ ÇALIŞACAĞIZ'
"Gece ve gündüz bütün vilayetlerimize, 81 vilayetimize hizmet aşkıyla dolduk ama tabi doğduğumuz bu topraklara ayrıca borcumuz var" diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

"O borcu ödemek için gece gündüz çalışacağız ama size şunu bir keze daha vurgulamak istiyorum, siz madem bize bir emanet tevdi ettiniz, kalbiniz mutmain olsun, gönlünüz sürur dolsun, biz bu emaneti Allah'ın izniyle hiçbir namerde çiğnetmeyiz. Hiçbir namerdin sizin bize verdiğiniz emaneti çiğnemesine, çiğnetilmesine izin vermeyiz. Bu emanet, bu al bayrakta tecessüm eden, görünen istiklal emanetidir. Bu topraklarda, başı dik onurlu bir şekilde yaşayan aziz milletimizin istiklali, bizim şerefimizdir. O milletin başının dik olması, bizim en büyük şeref borcumuzdur. Dünya alem bilsin ki bu can bu tendeyken ve bu beden nefes alıp verirken, her bir nefeste bu emanetin hakkını vermek için dua edeceğiz, emek sarfedeceğiz. Size taahhüdümüz bu."

Vatandaşlardan da destek beklediklerini ifade eden Davutoğlu, bugüne kadar yalnız bırakmadıkları gibi bundan sonra da yalnız bırakmamalarını istedi.

Başbakan Davutoğlu, Hadim halkının kendilerini güzel bir şekilde karşıladığını, güzel sloganlarla ilçe halkının evlerini donattığını ifade ederek, "Bu sabah Cumhurbaşkanımızla da görüştük, onun da selamı var. Selamını kabul edin" dedi.

"Yeni Türkiye derken başı dik onurlu insanların müreffeh şekilde yaşadığı Türkiye'yi kastediyoruz" ifadesini kullanan Davutoğlu,  "Bütün Türkiye'nin her karış toprağının bu kalkınmadan nasibini aldığı bir Türkiye'yi kastediyoruz. İnşallah Toroslar da bu nasibini alacak.  Daha önce geldiğimde, 2011 seçimlerinde bizden yurt istemiştiniz, 300 kişilik yurdumuz tamamlandı. Kiraz alım tesisleri istemiştiniz, elhamdülillah dün açılışını yaptık. Aladağ'da iki o güzelim vadide kapalı sulama sistemini istemiştiniz, planlaması, projesi yapıldı" diye konuştu.

'O DAĞDAN TEKBİRLER, DUALARLA GEÇİLİRDİ'
Yolculuğu sırasında helikopterde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'dan Konya-Alanya arasında yapılacak yolla ilgili bilgi aldığını aktaran Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bana Eğiste'nin karşı yakasından diğer yakaya yapılacak viyadüğü anlattı. Neden yapılıyor viyadük biliyor musunuz? Çocukluğumuzda gelirken, ister yavaş yavaş giden küçük otobüslerle olsun, ister babamla arabayla geçerken, Eğiste'nin karşı tarafına geldiğimizde herkes önce Ayetel Kürsi okumaya başlardı. O dağdan karşı tarafa tekbirler, dualarla geçilirdi. Dağın bir tarafından, acaba karşı taraftan araba geliyor mu diye bakardık, onun geliş yoluna göre hangi virajdan araba çıkarsa kendimizi ona göre ayarlar yolda yavaşlamaya çalışırdık.

Bakan olarak geldiğimde yolun güzergahını değiştirdik, genişlettik. Şimdi sizin başbakanınız, sizin evladınız olarak geldiğim bugün, size şu müjdeyi vermek istiyorum, Konya-Alanya arasındaki yol, bölünmüş yol olacak. Çift yönlü yol olacak. İhalesi tamamlandı. İnşallah en geç 2 sene içinde tamamlanacak. Arabalar Eğiste'nin bir yakasından diğer yakasına geçerken artık bu zorlukları çekmeyecek. 600-700 metrelik viyadükle yol 5 kilometre kısaltılacak. Her geçen Eğiste'ye de bir selam verip öyle geçecek. İnşallah Alanya yol ayrımına kadar da bölünmüş yol olacak. Daha sonra da Alanya'ya kadar.

Eskiden Konya'dan Hadim'e, Taşken'e 3,5-4 saatte bazen gelinirdi. Şimdi Konya-Alanya arası 2 saate inecek. Bu ne demek biliyor musunuz? Alanya'ya gelen her turist, şu dağları, bu yalçın ve güzel dağları, o dağların arasındaki güzel insanları göreyim dediğinde Toroslar'a çıkacak ve buralar belki de Türkiye'nin en cazip turizm alanlarından biri haline gelecek. Hazreti Mevlana'yı ziyaret etmek isteyenler bu bölünmüş yol üzerinden Hadim güzergahından Konya'ya inecekler. İnşallah bunu çok kısa zamanda göreceğiz."

Davutoğlu, bütün bunları kendilerine iyi günde de kötü günde de destek olmuş, dualarıyla secdeye kapanıp iyi günden sonra şükür namazı kılmış, zor günlerinde yine secdeye kapanıp niyazda bulunan Konyalılar'a, Hadimliler'e, ülkenin her köşesindeki vatandaşlara hizmet olsun diye yaptıklarını söyledi.

Başbakan Davutoğlu, "İnşallah çok daha güzel günlerde birlikte olacağız. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin. Allah bu duaların yiğit insanlarının temsilcilerini hiçbir zaman zor durumda bırakmasın. Bütün Hadimliler'e selam olsun. Hazredi Hadimi'ye selam olsun. Toroslar'ın yiğit insanlarına selam olsun ki onların başbakanı olarak bundan sonra her yerde onların irfanını, cesaretini, kararlılığını, iradesini yüreğimizde taşıyarak yaşayacağız. Allah sizden razı olsun. Allah yar ve yardımcınız olsun" dedi.

DAVUTOĞLU'DAN "MÜZİK ÇALINMASIN" TALİMATI
Öte yandan, Şişli'deki asansör kazasında 10 işçinin vefatı nedeniyle Davutoğlu, ilçedeki programında müzik çalınmaması talimatını verdi.

Miting alanında "Bilgeliğini Hz. Hadimi'den Dik Duruşunu Kıble Kayasından, Mertliğini Sultan Çeşmesinden Alan Toroslar'ın Yiğidi, Hadim'in Öz Evladı Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu", "Toroslar'ın Evladı Yeni Türkiye'nin Mimarı", "Aşkı Hz. Mevlana'dan, Dik Duruşu Kıble Kayasından, Sertliği Sultan Suyundan, Bilgeliği Hz. Hadimi'den alan Bilge Başbakanımız Hoşgeldiniz" şeklinde pankartlar dikkati çekerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun fotoğraflarının yer aldığı bir başka pankartta da "Memleket Sevdalıları Daima Sizinleyiz" yazdığı görüldü.

Sayfa Yükleniyor...