Milletvekili Balbay hakim karşısında

İkinci Ergenekon davasının tutuklu sanığı Mustafa Balbay, bugün ilk kez milletvekili sıfatıyla hakim karşısına çıktı. Kendisine söz verilmeyen Balbay yazılı açıklamasını basına dağıttı.

08.08.2011 - 19:30

Milletvekili Balbay hakim karşısında

İkinci Ergenekon davasına iki aylık aradan sonra devam edildi.

Davanın tutulu sanıklarından Mustafa Balbay, ilk kez milletvekili sıfatıyla hakim karşısına çıktı.

45 CHP milletvekilinin destek için Silivri’de olduğu bugün aynı zamanda doğum günü olan Mustafa Balbay, mahkemede söz istedi ancak hakim 'talep almıyorum' deyince avukatları aracılığıyla basına bir açıklama dağıttı.

Söz konusu yazıda Balbay, ikinci Ergenekon davasının 2 yıllık geçmişini anlatarak, şunları ifade etti:

''1 milyon sayfayı çoktan geçtiğini tatmin ettiğim 'delil klasörlerinde' Susurluk soruşturmasından, Ecevit'in sağlık raporlarına, AKP'yi kapatma davası dosyasından Kamu Güvenliği Müsteşarı'ndan kuruluş çalışmalarına kadar pek çok şey var. Bunların büyük bölümü delil değil, dosyadır. Yani bu davaya deliller değil, dosyalar eklenmektedir.

'Ergenekon' davalarında sanıklardan birinin verdiği farklı bir ifade davanın seyrini etkileyebilmekte, hatta değiştirmektedir. Bunu nedeni davanın kapsamı büyük ama gerçek anlamda içerikten yoksun olmasıdır. Hukuksal zeminin olmamasıdır.

İddianamelerde sanıklara yönelik suçlamaların başında 'kaos ortamı yaratmak' geliyor. Oysa son aylarda yargı kararlarının kaos ortamı yarattığını görüyoruz. Yargı kararları hukukun varlığını hissettirmek, düzeni sağlamak için vardır. Üçüncü yargılama yılına girerken bu yönde bir muhasebe yapmanızı dilerim.

Geçmişte birkaç kez Anayasa'nın 9. maddesine gönderme yaparak yargı kararlarının Türk halkı adına verildiğini, bir bakıma milli iradeyi temsil ettiğini yazdım. Bugün CHP İzmir Milletvekili olarak yine aynı düşüncedeyim. Yargının bu dava bağlamında heyetinizin böyle bir sorumluluk ve halk iradesine bağlılık duygusuyla karar vermesini dilerim.''

Bu arada duruşmaya verilen arada bazı CHP'li milletvekilleri tutuklu sanık Mustafa Balbay ile kısa süre görüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...