Kılıçdaroğlu: Milletvekilimizi kimseye yedirmeyiz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Rus kanalına yaptığı açıklama nedeniyle eleştiri oklarının hedefi haline gelen milletvekili Eren Erdem'e sahip çıktı: Hiçbir milletvekilimizi kimseye yedirmeyiz.

ntv.com.tr 22.12.2015 - 13:55 | Son Güncelleme : 22.12.2015 - 14:46

Kılıçdaroğlu: Milletvekilimizi kimseye yedirmeyiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun gündeminde, hükümetin 'Türkiye'nin IŞİD'e sarin gazı gönderdiğini' iddia eden CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem'e yönelik eleştirileri vardı.

Erdem'e sahip çıkan kılıçdaroğlu, "Hükümet başarısızlıklarının altında bunaldığı için, kendisi için çıkış arıyor. Bizim bir milletvekili arkadaşımıza acımasızca saldırıyorlar. 'Türkiye üzerinden kimyasal silahların Suriye'ye gönderilmesini' dile getirdi diye arkadaşımız bir numaralı düşman ilan edildi, Eren Erdem. Hiçbir milletvekilimizi kimseye yedirmeyiz" diye konuştu.

"Bizim milletvekillerimiz namuslu insanlardır. Ağızlarından çıkanı bilirler. Belge döküman olmadan konuşmazlar" ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

"Konuştukları her şeyin gerekçesi vardır. Tam bir yavuz hırsız misali, batmış bir yerlere saldırıp buradan çıkabilir miyim. Çıkamazsın, sen o batağa saplandın. Çünkü senin oradan çıkacak aklın da erdemin de yok.

28 Şubat 2013... Adana polisine bir ihbar geliyor, buradan kimyasal silahlar Suudi Arabistan'a gidecek. Polis de üzerine düşüyor, operasyonu yapıyor. Yüzlerce sayfa ifade alıyor. Tapeler polis kayıtların da var. Bunların başında Haytan Kasap var. El Kaide üyeliğiyle bilinen bir isim.

Soruşturma sonucu Adana Cumhuriyet Savcılığı iddianamesini hazırlıyor. 190 sayfalık iddianame hazırlanıyor. Bir süre sonra sayın Erdem milletvekili olduktan sonra olayı araştırıyor. Batı'dan alınan ürünlerin Türkiye üzerinden Suriye gönderildiğini açıklıyor. Bunu Meclis'te de açıklıyor ve Davutoğlu'na bir soru önergesi veriyor.

Ne yapsın milletvekili sussun mu? Sizin kirli işlerinizi ortaya dökmesin mi? 190 sayfalık iddianameyi merak edenlere yollayabiliriz. Kimyasal silahların nasıl kullanıldığı da var. Arkadaşımız Türkiye'yi suçlamıyor. Asıl Batı'nın suçlanması gerekiyor."

ERDOĞAN'A SERT ELEŞTİRİ

Eren Erdem'e yönelik eleştirileri üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da sert ifadelerle yüklenen Kılıçdaroğlu,"Ben Davutoğlu'nun bunu eleştiri konusu yapmasını anlarım. Biz de cevabımızı veririz. Ama bir diktatör bozuntusunun bu işe burnunu sokmasını anlamakta zorlanıyorum" dedi.

CHP lideri şöyle devam etti:

"Nasıl birisin sen? Anamuhalefeti suçluyor. Yahu sen geldin Meclis'e namusun şerefin üzerine yemin ettin, tarafsız davranacağım diye. Erdoğan'a soruyorum; namus ve şeref kavramı nerede satılıyor, nerede pazarlanıyor. Bir ülkenin cumhurbaşkanı namusuna ve şerefine sahip çıkmazsa kim sahip çıkacak? Sana namus ve şeref kavramını öğreteceğim."

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"İller ve ilçeler silah deposuna dönüştürülürken ülkenin başında kimler vardı? 2002’de sıfır terörle hükümeti devralmıştınız, ne oldu da böyle oldu?

Bir ilçe başkanımız yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarını tutamadı. Kızını okula gönderemiyor.

Şimdi kahramanlık taslayanlar kimler? O iller silah deposuna dönüştürülürken seyredenler. Bölgedeki vatandaş perişan bir vaziyette. Durumu iyi olanlar bölgeden ayrılıyor. 200 bin kişi bu karda kışta bölgeden göç etti.

Teröre karşı hep birlikte mücadele edeceğiz. Terör bir insanlık suçu mudur  Evet. Teröre karşı devlet mücadele etmeli midir?  Evet. Terör örgütü mensupları etkisiz hale getirilmeli midir? Evet.

Hiçbir sorunumuz yok. Bunun hukuk içinde yapılması lazım mı  Evet. Hukuk devletine yakışan budur. Şu soruyu 78 milyon vatandaşımızın kendisine sormasın istiyorum; iller ve ilçeler silah deposuna dönüştürülürken bu ülkenin başında kimler vardı?

Sayfa Yükleniyor...