Milletvekillerinden Alevi aileye ziyaret

Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü beldesinde sahurda davul çalınmasına tepki gösterdiği iddia edilen Alevi bir ailenin evi, saldırıya uğradı. AK Parti ve CHP'li vekiller tarafları sakinleştirmek için beldeye gitti. CHP’li Veli Ağbaba “Bu, bir davulcunun sıradan bir saldırısı değil” dedi.

30.07.2012 - 13:04

Milletvekillerinden Alevi aileye ziyaret

Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü beldesinde sahur vaktinde çalınan davul, gerginliğe yol açtı.

İddialara göre; davul sesinden rahatsızlık duyan Alevi bir aile davulcuya tepki gösterdi. Kavga beldede duyulunca yaklaşık 150 kişi, ailenin evini taşladı.

Evli ailesinin evini taşlayan grup, jandarmanın müdahalesiyle dağıldı. Jandarma ekipleri gece de evin önünde nöbet tuttu.

VALİ SARAN: KİŞİSEL SÜRTÜŞME
Olayla ilgili konuşan Malatya Valisi Ulvi Saran, “Ramazan davulcusu ile bir vatandaş arasında çıkan küçük bir tartışma var. Tartışmalar kişisel bir sürtüşme olarak ortaya çıkıyor” diye konuştu.

TAŞDEMİR: MEZHEP ÇATIŞMASINA ÇEKMEYE ÇALIŞTILAR
Sürgü Belediye Başkanı Faruk Taşdemir de “Adamlar kişisel bir tartışmayı Alevilik-Sünnilik olayına çekmeye çalıştılar” dedi.

MİLLETVEKİLLERİ BELDEYE GİTTİ
Önce CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt ve CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, bir süre sonra AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık ile Mustafa Şahin, sahur vakti davul çalınmamasını istedikleri için saldırıya uğradıkları ileri sürülen Evli ailesini ziyaret etti.

ÇALIK: BİR ARADA YAŞAMAYA ENGEL OLMAYACAK
''Bu vaka Malatya'nın, Doğanşehir'in, Sürgü'nün bir gökkuşağı gibi rengarenk, birbiriyle karışmadan, sıkıntısız bir arada yaşamasına asla engel olmayacaktır'' diyen Öznur Çalık, ''Biz Türkiye'nin kardeşliğine gelecek her türlü zararın önüne engel olacağız. Bugün ailenin yanındayız, yarın da olmaya devam edeceğiz'' dedi.

ŞAHİN: HANEYE TECAVÜZE KARŞIYIZ
Mustafa Şahin de, ''Hangi adla olursa olsun haneye tecavüzün sonuna kadar karşısındayız'' dedi.

Prokovatif eylemler olabileceğini belirten Şahin, “Bu bölgede bugüne kadar Alevi, Sünni, Kürt, Türk ayrımı hiçbir zaman olmamıştır. İnşallah bu, burada kalır'' dedi.

JANDARMAYA SUÇLAMA
Veli Ağbaba ise, ''Burada yaşanan olayın basına yansıdığı gibi olmadığını bir kere daha gördük. Buradaki olay bir davulcunun sıradan bir saldırısı gibi gözükmüyor'' dedi.

Jandarmanın olaylardan bir gün önce haberi olduğunu, ancak gerekli tedbiri almadığını söyleyen Ağbaba, bir ihmalin söz konusu olduğunu savundu.

Ağbaba, “Burada sağduyu hakim olacak, Sürgülülerle beraber, dayanışma içerisinde bu olayı yapanları ortaya çıkararak yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Milletvekilleri olaya karışanların ortaya çıkarılmasını ve sorumluların cezalandırılmasını istedi. Vekiller, Alevi ailenin de beldeyi terk etmemesi gerektiğini söylediler.

EVLİ: GENELLEME YAPMAK İSTEMİYORUZ
Öte yandan, vekillerin ziyaretinde konuşan Evli ailesinin akrabalarından Fidan Evli, niyetlerinin bölücülük yapmak olmadığını belirterek, ''Birkaç kişinin yaşadığı şeyi bütün Türkiye'ye genellemek istemiyoruz. Burada kendini bilmez densizlerin yaptığı şeyi, Türkiye'de yaşayan Sünni ya da Alevi insanlara yansıtmak istemiyoruz ama bizim yaşadığımız da gerçek'' diye konuştu.

‘FARKLI YERLERE ÇEKİLİYOR’
CHP Sürgü Gençlik Kolları Başkanı Serdar Tokgöz ise, Sürgü'nün anıldığı gibi bir yer olmadığına işaret ederek, beldenin yollarının açık olmadığı yönünde basına yansıyan bilgilerin doğru olmadığını belirtti.

Tokgöz, olayların hem basın tarafından hem de bazı çevreler tarafından farklı yönlere çekildiğini iddia etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...