Milletvekillerine Boğaz'da paşa çiftliği

İstanbul Anadolu Yakası'ndaki Abraham Paşa Çiftliği, milletvekillerinin konaklama ihtiyacının karşılanması için tahsis edilecek.

ntv.com.tr 19.01.2018 - 07:17 | Son Güncelleme : 19.01.2018 - 07:26

Milletvekillerine Boğaz'da paşa çiftliği

İstanbul Boğazı'nın incisi Beykoz Korusu’ndaki Abraham Paşa Çiftliği, milletvekilleri için sosyal tesis oluyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün, orman içindeki çiftliği ‘Biyoçeşitlilik, Geofit (yumrulu çiçekler) Merkezi’ olarak planlayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndaki tahsisi kaldırdığı haberi, Bülent Sarıoğlu imzasıyla Hürriyet gazetesinden yer aldı.

Haberde, mevcut ve eski milletvekilleri ile ailelerinin Ankara dışında sosyal tesis olarak İstanbul Konukevi, Florya Atatürk Köşkü, Beşiktaş Misafirhanesi ve Yalova Termal Tesisleri’ni kullandıkları belirtilirken, AK Parti’nin hazırladığı teklifin, milletvekilleri ile eski vekillerin, kamuya ait tüm sosyal tesis ve imkânlardan yararlanmalarını öngördüğü belirtildi.

Teklif henüz yasalaşmayı beklerken, Meclis yönetimi vekillerin Anadolu yakasında konaklama ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ‘Abraham Paşa’ projesini uygulamaya koydu.

Meclis Başkanlık Divanı’nda yapılan sunuma göre, koruma altında bulunan 265 dönümlük Beykoz Fidanlığı içindeki Abraham Paşa Çiftliği Meclis’e tahsis edilecek. Beykoz sahilinin kıyısında ve ormanın içinde bulunan arazinin büyük bölümü Sultan Selim Han Kadim Vakfı mülkiyetine kayıtlı ve ‘Boğaziçi doğal ve tarihi sit alanı’ olarak 1974’ten beri tescilli.

Sayfa Yükleniyor...