Milli Güvenlik Kurulu sonrası açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantıda, kimden ve nereden kaynaklanırsa kaynaklansın, terörün her türü bertaraf edilene kadar, kararlı ve ilkeli şekilde mücadeleye devam edileceği belirtildi.

İHA - Anadolu Ajansı 27.01.2016 - 22:17 | Son Güncelleme : 27.01.2016 - 22:25

Milli Güvenlik Kurulu sonrası açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen 2016 yılının ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşen toplantı, 6 saat 40 dakika sürdü. Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada terörle mücadelenin aynı kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanırken, “Bebekleri bile öldüren bölücü terör örgütüyle mücadelenin, aynı azim ve kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır" denildi.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) tarafından, "Suriye'nin geleceğinin inşasında ne mevcut rejimin ne DEAŞ ne de PYD-YPG başta olmak üzere, herhangi bir terör örgütünün yer almaması gerektiği ifade edilmiştir" açıklamasında bulunuldu.

Toplantının ardından yayımlanan bildiride, toplantıda, vatandaşların huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması amacıyla yürütülen faaliyetlerin kapsamlı olarak görüşüldüğü ifade edildi. Bu çerçevede, milli güvenliğe yönelik iç ve dış tehditler ile bölücü terör örgütüne, Paralel Devlet Yapılanmasına ve IŞİD'e karşı yurt içinde ve yurt dışında sürdürülen mücadelenin etraflıca değerlendirildiği bildirildi.

TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLILIK VURGUSU 

Kimden ve nereden kaynaklanırsa kaynaklansın, terörün her türü bertaraf edilene kadar, kararlı ve ilkeli şekilde mücadeleye devam edileceğinin altı çizilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Milletin temel değerlerini ve birlikte yaşama arzusunu hedef alarak, eğitim yuvalarını, sağlık kuruluşlarını, camileri tahrip edip kullanılamaz hale getiren, baskı ve şiddet ile vatandaşlarımızı göçe zorlayan, bebekleri bile öldüren bölücü terör örgütüyle mücadelenin aynı azim ve kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır.

İnsanlık dışı terör eylemleriyle, milletin birlik ve bütünlüğüne kasteden örgütle mücadelenin, hukuk kuralları içerisinde vatandaşların can ve mal güvenliği konusunda hassasiyet gösterilerek yürütülmekte olduğu, zarar gören vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik tedbirlerin alınacağı ifade edilmiştir."

Bildiride, bölücü terör örgütüne karşı, yakın işbirliği ve koordinasyon içerisinde başarılı operasyonlar icra eden güvenlik kuvvetlerinin üstün gayretlerinin takdirle karşılandığı belirtilerek, şehitlere rahmet, yaralılara da acil şifa dileğinde bulunuldu.

"SURİYE'NİN GELECEĞİNDE HERHANGİ BİR TERÖR ÖRGÜTÜ YER ALMAMALI"

Toplantıda, Suriye'de yaşanan gelişmelerin değerlendirildiği, bu ülkeden kaynaklanan tehditlerin, ülke ve bölgenin güvenlik ve istikrarına etkileri ile siyasi çözüm konusundaki son gelişmelerin üzerinde durulduğu bildirildi. 

Muhalif gruplarla birlikte Suriye Türkmenlerine olan desteğin devam edeceği yönündeki kararlılığın teyit edildiğine dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

"Mülteci konusu başta olmak üzere, sınır güvenliğimizi etkileyebilecek hususlar ele alınmış, son günlerde sınırlarımıza yakın bölgelerde meydana gelen hadiselerin tekerrürüne mani olmak maksadıyla, alınan ve alınabilecek ilave tedbirler gözden geçirilmiştir.

Suriye'nin geleceğinin inşasında ne mevcut rejimin ne DEAŞ ne de PYD-YPG başta olmak üzere, herhangi bir terör örgütünün yer almaması gerektiği ifade edilmiştir."

SURİYE VE IRAK'TAKİ GELİŞMELER DE ELE ALINDI

Rusya'nın, Suriye'deki rejimle birlikte yürüttüğü faaliyetler hakkında Kurul'a bilgi verildiğine işaret edilerek, "Bölgede istikrarın tesis edilmesinde, müttefiklerimiz ve uluslararası toplumla birlikte hareket edilmekte olduğu belirtilmiştir" ifadesi kullanıldı. 

Bildiride, Irak'ta yaşanan son gelişmelerin de değerlendirildiği belirtilerek, "Terörle mücadelesinde yanında olduğumuz Irak'la ikili ilişkilerimizi geliştirecek unsurlar hakkında Kurul'a bilgi sunulmuştur" ifadesi yer aldı.

Toplantıda, ayrıca Libya ve Yemen ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki gelişmelerin ele alındığı, Avrupa Birliği (AB) ile yeniden olumlu bir ivme kazanan ilişkilerdeki son gelişmelerden duyulan memnuniyetin ifade edildiği kaydedildi.

Bildiride, "Siber saldırılar, siber güvenlik ve siber güvenlik faaliyetlerine dair Kurul'a bilgi sunulduğu" kaydedildi.

Sayfa Yükleniyor...