Mimar Sinan Palladio'yu ağırlıyor

Mimar Sinan’ın çağdaşı Mimar Andrea Palladio’nun ülkemizdeki ilk sergisi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür Merkezi’nde ziyarete açıldı.

30.11.2010 - 12:00

Mimar Sinan Palladio'yu ağırlıyor

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri kapsamında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimar Sinan Araştırma Merkezi ile Uluslararası Andrea Palladio Mimarlık Araştırmaları Merkezi (CISA Andrea Palladio)’nin işbirliği ile düzenlenen “Mimar Sinan İstanbul’ da Palladio’yu Ağırlıyor” sergisi, 29 Kasım Pazartesi günü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür Merkezi’nde ziyarete açıldı.

Sergi, Mimar Sinan’ın çağdaşı olan Mimar Andrea Palladio’nun ülkemizdeki ilk sergisi. Türkiye’nin ilk mimarlık ve sanat yüksek okulu olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi bu önemli kültürel buluşmada ev sahipliği yaparak mimarlık, sanat ve tasarım alanında bir ilki daha gerçekleştiriyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi; Palladio’yu, Sinan’ın yapılarıyla taçlanmış İstanbul’da, Sinan tarafından varolan yapısı geliştirilmiş Tophane-i Amire binasında hem Sinan hem de Üniversite adına, Mimar Sinan olarak ağırlıyor.

Yarım asırlık süreçte hassa mimarbaşı olarak yapı ve külliyeleriyle İstanbul’u biçimlendirmiş ve kent siluetini oluşturmuş Mimar Sinan; bu kentte, bu sergiyle çağdaşı Palladio’yu ağırlıyor. Yaşadıkları dönemde bir araya gelmemiş iki mimarın buluşması olan serginin açılış programında bir konser ve bir panel yer aldı.

Önce İtalyan ve Türk bestecilerin eserlerinin yine İtalyan ve Türk sanatçılar tarafından yorumlandığı bir konser verildi. Ardından, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimar Sinan Araştırma Merkezi ve İtalyan Kültür Merkezi tarafından, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteği ve Uluslararası Andrea Palladio Mimarlık Araştırmaları Merkezi’nin işbirliği ile Türk ve İtalyan uzmanların katıldığı “Sinan - Palladio ve Akdeniz kültürel ortamında etkileşim” konulu bir panel gerçekleştirildi.

“Mimar Sinan İstanbul’ da Palladio’yu Ağırlıyor” sergisinde, Andrea Palladio(1508-1580) ve çalışmalarının tanıtılması için seçilen yapılarına ait 17 adet mimari maket yanında, Palladio’nun binaları ve bunların kentsel yerleşmede veya kırsal peyzajdaki konumları bazı çizimleri eşliğinde sunuluyor. Ziyaretçiler, Andrea Palladio’nun hayatını ve tasarım metodlarını, kullandığı tipolojileri; antik anıtların etütlerinden, sonrasında gerçekleştirdiği çizimlere, alternatif çözümler içeren eskizlerden kesinleşen plan ve kesitlere ve işverenler için hazırlanmış çizim veya basılmış bilimsel esere dönüşümünü içeren özgün çizimlerinden seçkileri, ayrıca Palladian Mimarinin dünya’daki büyük yankısı üzerinde önemli rolü bulunan Mimarlık Üzerine Dört Kitap (Quattro Libri dell’Architettura, 1570)’ı yine gösterimler eşliğinde izleyebilecekler.

Sergide ziyaretçileri bekleyen en büyük sürpriz ise; Palladio’nun mimari çözümlerinden bazı örneklerin, planlama ve cephe olarak Mimar Sinan’ın yapıları ile karşılaştırılması.

Sergi sıra dışı bir mekanda; Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli top dökümhanesi olan ve günümüzde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin kültür merkezi olarak kullanılan Tophane-i Amire binasında gerçekleştiriliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...