Minyon tipli ve sarışın kadınlar risk altında

Prof. Dr. Çoğalgil, kadınları kemik erimesine karşı uyardı. İşte alınması gereken önlemler...

Haberler 14.06.2011 - 16:47

Minyon tipli ve sarışın kadınlar risk altında

Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin düzenlediği ''5000 Kadına Kemik Okulu Projesi'' kapsamındaki seminere katılan AİBÜ Tıp Fakültesi Fiziksel Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şirzat Çoğalgil, amaçlarının Bolu'da yaşayan kadınların tamamına ulaşarak, kemik testi yapmak olduğunu belirtti.        

Prof. Dr. Çoğalgil, proje ile ilk etapta 5 bin kadının kemik erimesi ve kemik sağlığı konusunda bilgilendirilmesini ve kemik erimesi riski olan kadınların tespit edilerek gerekli tedavilerinin yapılmasını hedeflediklerini söyledi.        

Kemik erimesinin kadınlarda daha fazla görüldüğünü belirten Prof. Dr. Çoğalgil, ''Kemik erimesi 40 yaşlarındaki kadınlarda adet kesilme dönemlerinde fazla oluyor. Kemik erimesini önlemek için çocuğun doğduğu günden itibaren çok iyi beslenmesi gerekiyor. Özellikle süt ve süt ürünleri açısından iyi beslenmeli. Çocuğu da besleyecek kişi anne olacağı için annelerin çok bilinçli olması gerek. Anneyi eğitirsek gelecek kuşaklarımızda çok daha sağlıklı bir toplum elde ederiz'' diye konuştu.       

MİNYON TİPLİ VE SARIŞIN KADINLAR RİSK ALTINDA
Çoğalgil, kemik erimesinde bazı risk faktörleri bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:        

''Minyon tipli ve sarışın kadınlarda, genetik faktörlere bağlı olarak kemik erimesi daha fazla görülüyor. Ailesinde kemik erimesi varsa kişi bu durumda da risk altında olabilir. Kemik erimesi yapan ilaç kullanıyorsa risk faktörü vardır. Günde bir paket sigara içiyorsa risklidir. Alkol alanların kontrol yaptırması gerek. Öte yandan çok fazla kahve içmek, kemik açısından zararlıdır. Bu risk faktörlerine sahip olan bir kadın, mutlaka kemik ölçümü yaptırmalı''        

Çoğalgil, 'de son yıllarda yaşam süresinin uzamasıyla birlikte kemik erimesi olan kişi sayısının Avrupa'daki sayıya ulaştığını söyledi.

İŞTE ALINACAK ÖNLEMLER
Kadınların 50 yaş civarında menopoza girdiğini, bununla beraber kemiklerin yüzde 20'sinde erime yaşandığını belirten  Çoğalgil, kemik erinmesinden korunmak için alınacak önlemleri şöyle sıraladı:        

''Yatalak olan hastalarda, romatizma hastalarında, diyabet, felçli hastalar ve bunlara bağlı kronik hastalıklarda kemik erimesi görülüyor. Kötü alışkanlıkları kaldıracağız. Sigara içilmeyecek, alkol alınmayacak, kahve fazla içilmeyecek, hareketsiz yaşam olmayacak. Bunu önlemek için mutlaka hareket etmek gerekiyor. Her gün 2 ya da 3 defa yürüyüş yapmak çok faydalıdır. İlaç kullanırken çok dikkat edilmeli. Süt ve süt ürünleri çok önemli. Et ve balık özellikle tüketilmeli. Her yemekte yeşil sebze ve meyve tüketilmesi gerekiyor.''

Sayfa Yükleniyor...