Miramax kapılarını kapadı

'Amelie', 'Ucuz Roman', 'Kill Bill' gibi modern klasiklerin yapım şirketi olan Miramax kapandı.

29.01.2010 - 20:13

Miramax kapılarını kapadı

Dün sinema tutkunları için bir kayıp daha gerçekleşti. Disney bağımsız filmler şirketi Miramax'ı kapatma kararı aldı.


Slashfilm'in haberine göre şirketin 80 çalışanı işsiz kalacakken, şirket bünyesinde yapılan 6 yeni filmin kaderi de belirsiz.

30 yılı aşkın sürede şirket, 'Amelie', 'Life is Beautiful/ Hayat Güzeldir', 'Pulp Fiction/Ucuz Roman', 'Kill Bill', 'No Country of Old Men/ İhtiyarlara Yer Yok' gibi kısa sürede klasikleşen filmlere imza attı.

1979'da medya dünyasının önemli isimleri Bob ve Harvey Weinstein kardeşler tarafından kurulan şirket 1993'te Disney tarafından satın alındı.

New York'ta kurulan şiketin adı, Weinstein kardeşlerin ebeveynleri Miriam ve Max'ın ismini alıyordu.

Harvey Weinstein, The Wrap'e yaptığı açıklamada şöyle konuştu: Şu an kendimi çok nostaljik hissediyorum. Biliyorum ki Bob ve benim yaptığım filmler, Disney gözetiminde yapılan muhteşem filmler gibi uzun süre yaşayacak. Miramax bünyesinde çalışan çok parlak insan var ve biliyorum ki bundan sonra da endüstride büyük işler başaracaklar."

Şirketin bünyesinde çekilen filmlerden 'Amelie'. Şirketin bünyesinde çekilen filmlerden 'Amelie'.

Miramax ismini tekrar kendi üzerlerine almak isteyen kardeşler, şimdiye kadar bir cevap alabilmiş değiller. Söylentilere göre Disney başkanı ve CEO'su Non Iger, Miramax'ı 1.5 milyar dolara satmaya hazırlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...