Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın kızı Zeynep Erbakan'ın kardeşleri hakkında, babasından kalan malları üzerlerine geçirerek, mal kaçırdıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

Soruşturmaya konu suç duyurusu, 6 Mart 2012'de Erbakan'ın kızı Züheyra Zeynep Erbakan tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapıldı.

Milliyet Gazetesi'nin ele geçirdiği dilekçede, kardeşlerin miras paylaşımından sonra bazı gayrimenkullerin tapuda adlarına kayıt edildiği ve bankalardaki nakdi varlıklarının arttığına dair duyum alındığı öne sürülüyor.

Erbakan'ın vefatından önceki bir yıl içinde ve sonrasındaki dönemde malvarlığı arttığı iddia edilen şüpheliler Muhammet Ali Fatih Erbakan, Rabia Elif Erbakan Altınöz ve Mehmet Altınöz.

Yine dilekçede bu varlık artışının 'aile meclisi'nde gündeme geldiği ancak bu 'süratli artış için makul açıklama' yapılamadığı da belirtildi.

5 YIL HAPİS
Şüphelilerin, TCK'nın "hakkı olmayan yere tecavüz" ve "güveni kötüye kullanmak" suçlarından 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

TÜRKEŞ'TE ZAMANAŞIMI
MHP'nin merhum lideri Alparslan Türkeş'in ilk eşinden olan kızları Ayzıt Türkeş ile Umay Günay hakkında, Türkeş'in ikinci eşinden olan Ayyüce Türkeş'in şikayeti üzerine açılan dolandırıcılık davası büyük tartışma yaratmıştı. Ayyüce Türkeş, Ayzıt Türkeş ve Umay Günay'ın, babalarının ölümünden sonra İngiltere'deki 1 trilyon 200 milyar TL.'lik servetini, sahte belgelerle kendi hesaplarına aktardıklarını iddia etmişti. Umay Günay ve Ayzıt Türkeş hakkında "özel evrakta sahtecilik" ve "banka aracılığıyla dolandırıcılık" suçlarından açılan dava ise zamanaşımı nedeniyle ortadan kaldırılmış, paraların akıbeti açığa çıkartılamamıştı.