Miras tohumlar altın değerinde

Kayseri'nin Develi ilçesine bağlı Gazi beldesinde dedelerinden kalan sebze tohumlarıyla üretim yapan çiftçiler, bu tohumları gelecek nesillere miras bırakabilmek için çabalıyorlar.

Anadolu Ajansı 25.12.2009 - 10:17

Miras tohumlar altın değerinde

DEVELİ- Edinilen bilgiye göre, beldede dedelerinden kalan tohumlarla ürettikleri domateslerden her yıl yeniden tohum elde eden çiftçiler, bunları gelecek yıla kadar büyük bir özenle saklıyor.

Çiftçiler için altın değerinde olan bu tohumlar, her yıl nisan ayında toprakla yeniden buluşarak özenle büyütülüyor.

Halk arasında ''yerli domates'' olarak bilenen ve her biri 200-300 gramın üzerinde ağırlığa ulaşabilen domatesler, kendine özgü kokusu ve lezzeti için de tercih ediliyor.

Gazi beldesinde yaşayan Cennet Kahraman (75), yetiştirdikleri domateslerin tohumlarının kökeninin yüzlerce yıl öncesine dayandığını söyledi.

Dede yadigarı domates tohumlarını adeta gözleri gibi koruduklarını ifade eden Kahraman, ''Atalarımızdan aldığımız bu emaneti koruyarak gelecek nesillere aktarıyoruz. Nesillerimizin sağlığı açısından bu tohumların ne denli önemli olduğunu biliyoruz'' dedi.

Mukaddes ve Emine Eken ise yöreye ait sebze tohumlarını geleneksel olarak muhafaza ettiklerini, yöreye has ''topatan kavunu, biber, fasulye ve mısır tohumlarını'' da koruduklarını belirtti.

Abdullah Korkmaz (80) da dedelerinden kalan domates tohumlarının, çocuklarına bıraktıkları en önemli miras olduğunu savundu.

Gazi Belediye Başkanı Bayram Güllü de genleri ile oynanmamış olan domates tohumlarının geleneksel yöntemlerle yetiştirilerek yeniden tohum elde edildiğini kaydetti.

Hasat zamanı ürünlerinin daha tarladayken satıldığını bildiren Güllü, şöyle dedi:''Tohumları bugüne dek pazarlama amacıyla değil kendimiz için ürettik. Ancak tohumlar Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesinde inceleniyor. Araştırma bittikten sonra bu tohumları pazara da sunmayı düşünüyoruz. Çünkü tarım ülkesi olan Türkiye'nin kilosu 22 bin liraya İsrail, Hollanda ve Japonya'dan domates tohumu ithal ediyor. 1 gram hibrit domates tohumuna ödenen para ile 1.6 gram 24 ayar altın satın alınabilir. Bu konuda bizler üzerimize düşeni yapacağız ve dövizimizin dışarı çıkmamasını sağlayacağız.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...