Mısırlı arkeologlar Kahire'nin güneyinde bulunan bir vadide bulunan taşlık bir tepede bazılarının tarihi 4 bin yıl öncesine dayanan toplamda 53 mezardan oluşan bir mezarlık bulundu.

Fayoum vadisinde bulunan Illahun isimli köyün yerlileri antik mezarlığı, Mısır'ın başkentinin 80 kilometre güneybatısında buldu.

Kazı çalışmalarını izleyen Mısır'ın Antika Yüksek Konseyi sekreteri Abdülrahman El Ayedi, "Kazılar başladığında bölgenin tarihinin tekrar yazılacağını söylemiştim, haklı çıktım" şeklinde konuştu.

Mezarlıklarda bulunan üç ince ahşap lahitin kadın mumyalar barındırdığına inanılıyor. Bu lahitlerin içinde bulunan ahşap tabutlar yeşil, mavi, pas rengi ve siyah boyalarla boyanmış olarak bulundu.

Başka bir mezarda ise, işçiler hiyeroglif dualar işlenmiş renkli bir mumya kutusu buldular. El ayedi, bu mumyanın Isis Her Ib isimli bir kadına ait olduğunu belirtti. Isis Her Ib'in Illahun'un 4000 yıl önceki valisinin kızı olduğunu düşündüklerini belirtti.

Antik mezarlıkta bulunan mumyalar hakkında fazla bilgiye sahip olmadıklarını açıklayan El Ayedi, bazı mezarların 2800 yıllık olduğunu, bazılarının ise Orta Krallık döneminden (M.Ö. 2061-1786) kaldığını söyledi.

Arkeologlar mumyaların kemiklerini inceleyerek, bölgedeki insanların sağlık, beslenme ve adetleri ile ilgili bilgilere ulaşmayı umuyor.