Mısır’da son kale de düştü

Tüm diğer iletişim kanallarıyla birlikte internetin de hükümetçe engellendiği Mısır'da son servis sağlayıcı da kapıları kapadı.

01.02.2011 - 10:39

Mısır’da son kale de düştü

İktidar karşıtı halk hareketlerinin yaşandığı Mısır’da ülkenin internete erişimini sağlayan son servis sağlayıcı da dün gece hizmeti durdurdu.

Kahire Borsası ve pek çok büyük şirketin müşterisi olduğu Noor ISP, hükümetin internet servisini durdurma talimatına daha fazla direnemedi.

Mısır’daki hükümet, muhalif protesto eylemlerinin organize edilmesini zorlaştırmak için internete erişimi 27 Ocak’ta yasaklamıştı. Etisalat Misr, Link Egypt, Telecom Egypt ve Raya gibi ISP’ler aynı gün internet bağlantı hizmetlerini kesti. Pazarda yüzde 8’lik paya sahip Noor ise bugün fişi çekti.

ESKİ TEKNOLOJİLER RAĞBETTE
Genişbant internetten yoksun kalan Mısır halkı, çareyi eski teknolojileri kullanmakta buluyor. Haberleşme ve örgütlenmede faks makinelerinden çevirmeli ağ bağlantısına kadar pek çok eski yöntemi deneyen Mısırlılara uluslararası sivil toplum kuruluşları da destek olmaya çalışıyor.

Bu aktivist gruplarından Re-Build ve Telecomix, normal telefon hatları üzerinden çevirmeli ağ bağlantısı sağlayabilmek için pek çok uluslararası telefon numarası ve sunucuyu Mısırlılara ücretsiz sunuyor. Bu numaralar Twitter'da #egypt ve #jan25 tagleriyle yayınlanıyor.

Ayrıca Fransa, ABD, İsveç, İspanya, Kanada ve diğer pek çok ülkede telefon firmaları, Mısırla görüşme için bedava servis hatları tahsis etti. Bu özel kodlu hatları kullananlar Mısır kaynaklı gelen ve giden çağrılar için ücret ödemiyor.

WikiLeaks belgelerinin yayınlanması sırasında ABD ve Avrupa'da karşılaşılan devlet bakısı ve tehditlere karşı siber alemde direniş başlatan Anonymous grubu da Mısır'daki temas noktalarıyla sürekli faks mesajlaşması yapıyor. Bir mesaj merkezi gibi çalışan grup, yazılımlar kullanarak Mısırdan faksla gelen örgütlenme ve duyuru gibi mesajları otomatik olarak Mısır ve diğer ülkelerdeki önemli noktalara yine faks yoluyla dağıtıyor.

İsyanın Haritası

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...