Mısırlı blogcuya hapis tepki topluyor

Mısır'da internetin sıkı gözetim altında tutulduğu Mübarek döneminden sonra ilk kez bir blogcu yazıları yüzünden hapse mahkum edildi.

13.04.2011 - 09:53

Mısırlı blogcuya hapis tepki topluyor

Mısır'da Hüsnü Mübarek yönetimi altında internete uygulanan sıkı baskı ve sansür, yönetimin değişmesinden sonra da devam ediyor. Yeni hükümetin kontrolü altındaki bir askeri mahkemenin, Nebil Sanad adlı internet güncesi yazarını üç yıl hapse mahkum etmesi, ülke içinde ve dışında tepki topluyor.

26 yaşındaki Nebil Sanad'ın, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in iktidardan uzaklaştırılmasından bu yana hapsedilen ilk blogcu olduğu sanılıyor. Demokrasi eylemcileri, Mübarek döneminde yapıldığı iddia edilen insan hakları ihlallerinden uzaklaşılmaya çalışılan bir dönemde böyle bir mahkemenin gerçekleşmesini tehlikeli bir gelişme olarak değerlendiriyorlar.

Meykel Nebil Sanad'ı temsil eden avukatlar, askeri mahkemenin davayı ele alma şeklini de eleştirdi. Arap İnsan Hakları Enformasyonu Grubu'na başkanlık yapan avukat Cemal Eyd, "Şok içindeyiz. Zira dün bize, kararın Salı günü verileceği söylendi. Bu yüzden de aile ve avukatlar ayrıldı. Ama daha sonra mahkeme kararını açıkladı." dedi.

BBC'nin aktardığına göre Eyd, mahkemenin adil olmadığını, zira Nebil Sabad'ın bloglarının içeriğini bir ele almadığını kaydetti. Cemal Eyd, mahkeme yargıcına kararı geri alıp Nebil Sabad'ı serbest bırakması için başvuruda bulunacağını bildirdi.

DEMOKRASİ BEKLENİRKEN...
Mısır'da Yüksek Silahlı Kuvvetler Kurulu'nun Hüsnü Mübarek'in iktidardan devrilmesi ardından yönetimi eline almasından bu yana, ilk kez bir askeri mahkeme bir blog yazarını yargılıyor.

Eylemciler, Mısır'ın Mübarek dönemi ihlalleri geride bırakmaya çalıştığı bir dönemde Nabil hakkında verilen kararın tehlikeli bir emsal oluşturmasından kaygılı.

Amerika Birleşik Devletleri de Sanad'ın orduya hakaret ettiği iddiasıyla üç yıl hapis cezasına çarptırma kararını kınadı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü pazartesi günü açıklanan kararı hayalkırıklığıyla karşıladıklarını belirterek, Mübarek sonrası Mısır'da bekledikleri ilerlemenin bu olmadığını altını çizdi. Blog yazarı Meykel Nebil Sanad, ordunun muhalif gösterilerdeki tavrını eleştiren mesajlar yayınladıktan sonra geçen ay tutuklanmıştı.

Geçen hafta Human Rights Watch - İnsan Hakları İzleme Örgütü, blog yazarı Nebil Sanad hakkındaki iddialardan vazgeçilmesi çağrısında bulunmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...