'MİT Yasası'yla iyi çocuklara ayrıcalık tanınıyor'

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, MİT Kanunu'nda yapılan değişlikliğe ilişkin ''Burada, dokunulmaz, iyi çocuklara özel ayrıcalıklar tanınıyor ve yargıdan bazı kişilerin kaçırılması amaçlanıyor'' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.02.2012 - 10:48

'MİT Yasası'yla iyi çocuklara ayrıcalık tanınıyor'

CHP, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, başvuru öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresine ilişkin tartışmalar da vardı. Bunu da götürebileceğinizi ifade etmiştiniz, dilekçenizde bu da var mı?'' şeklindeki sorusuna Tarhan, ''Sayın cumhurbaşkanı, görev süresine ilişkin yasayı, anayasaya doğrudan aykırı bir yasayı onaylayarak zaten görev süresini tartışmalı bir hale getirmişti. Yani meşruiyetini tartışmalı bir hale getirmişti. Bu jet yasa olayıyla da daha da tartışmalı kıldığını düşünüyoruz. Elbette o yasayla ilgili çalışmalarımız da sürüyor. Buna ilişkin Anayasa Mahkemesi'ne başvuru süreci de gerekirse işletilecektir'' yanıtını verdi.

''Yine reddi hakim talebinde bulundunuz mu?'' sorusu üzerine de Tarhan, ''Şimdi o kadar anayasaya açık bir hüküm ki, son derece tartışmasız bir hüküm. Tarafgir yargıçların bile bu konuyu gözden kaçırmayacağına eminim'' dedi.

Tarhan, ''Anayasada bazı maddeleri işaret ettiniz. Daha açık bir ifadeyle özellikle üzerinde durduğunuz konu nedir, dilekçenizde?'' sorusunu yanıtlarken, şunları söyledi:

''Burada, dokunulmaz, iyi çocuklara özel ayrıcalıklar tanınıyor ve yargıdan bazı kişilerin kaçırılması amaçlanıyor. Bu, özellikle hukuk devleti ilkesine aykırıdır ve anayasanın kanun önünde eşitlik ilkesine aykırıdır, kişiye özel düzenleme olması nedeniyle. Kanunsuz emri yasaklayan 137. maddeye aykırıdır. Kamu görevliliğinin sınırını çizen 128. maddeye aykırıdır. Soruşturma aracılığıyla doğrudan bir kovuşturmaya müdahale niteliği, o kovuşturmanın yapılamaması sonucunu doğurması nedeniyle de bizce 138. maddeye açık aykırılık taşımaktadır.''

Tarhan, bir gazetecinin ''Anayasa Mahkemesi'nin daha önce özel yetkilendirmeyle ilgili bir kararı vardı. Dilekçenizde buna da bir atıf var mı?'' sorusu üzerine, ''Gerek Anayasa Mahkemesi'nin 2009 tarihli bir kararına, özel görevlendirilmiş kişilere ki, bence belirli kişilerle özel kişiler arasında bir fark yoktur, ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin buna ilişkin içtihat niteliğindeki kararları da dilekçemize eklenmiştir'' diye konuştu.

Tarhan, açıklamasının ardından milletvekilleriyle geldiği otobüse binerek Anayasa Mahkemesinin önünden ayrıldı.

CHP'nin başvuru dilekçesinin, CHP Grup Müdürü Levent Bayraktar tarafından mahkemeye teslim edildiği bildirildi.

Sayfa Yükleniyor...