MIT’de inovasyon için buluştular

Anne sütünü daha sağlıklı bir biçimde bebeklere ulaştırmak için akıllı cihazlar geliştiren 18 ekip, MIT’te yarıştı.

26.09.2014 - 16:01

MIT’de inovasyon için buluştular

ABD’nin önde gelen üniversitelerinden biri olarak kabul gören Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) anneler ve bebeklerin sağlığını ilgilendiren konulardan biri için olan  bir inovasyon yarışması düzenlendi.

Yarışma kapsamında mücadele veren 18 grup, anne sütünün anneye zarar vermeyecek şekilde ve daha etkin bir biçimde bebeklere aktarılmasını sağlayacak cihazlar geliştirdi.

ABD'nin Boston eyaletindeki üniversitede düzenlenen ‘Make The Breast Pump Not Suck’ isimli inovasyon yarışmasını kazanan ekip, ürettikleri akıllı göğüs pompasıyla annelerin hayatını kolaylaştıracaklarını ve bebeklerin gelişimleri için büyük önemi olan anne sütünden daha fazla faydalanacaklarını belirtti.

Konvansiyonel pompalardan gerekli verimin alınamadığını ve bunun uzun vadede hem anneleri hem de bebekleri olumsuz etkilediğini söyleyen ekip, ürettikleri üründe bulunan sesörlerin bu sıkıntıları ortadan kaldıracağını iddia etti.

‘PumpIO’ isimli cihaz, akıllı telefonlardakine benzer bir prensiple çalışıyor ve annelere bebeklerini ne sıklıkla beslediklerine dair bilgiler sağlıyor.

Bebek gelişiminde önemli bir adım olması umulan ve kadınların vücuduna kullanımda olan pompaların aksine daha az zarar veren bu cihazın, seri üretime geçip geçmeyeceği ise, şu an için bilinmiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...