MİT'in başına Hakan Fidan geçti

Uzun süredir beklenen görev değişimi gerçekleşti. MİT Müsteşar Yardımcısı Dr. Hakan Fidan, yaş haddinden emekliye ayrılacak olan Emre Taner'in yerine müsteşarlığa atandı.

MİT'in başına Hakan Fidan geçti

Görev süresi daha önce 4 kez uzatılan Emre Taner'in yerine, MİT Müsteşarlığına Dr. Hakan Fidan getirildi.

Başbakanlık müsteşar yardımcısıyken önceki ay MİT müsteşar yardımcılığına atanan Fidan, yaş haddinden emekli olacak Taner'in yerine görev yapacak.

Fidan, yaklaşık 2,5 yıldır başbakanlık müsteşar yardımcılığı görevini sürdürüyordu. Fidan, daha önce de dört yıl süreyle Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı görevinde bulunmuştu.

15 yıl boyunca Türk Silahlı Kuvvetleri'nde astsubaylık yapan Hakan Fidan, Başbakanlık'taki görevi sırasında da özel temsilcilik vazifelerinde bulundu.

Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden yüksek lisans ve doktora dereceleri olan Fida'ın, uluslararası güvenlik, uluslararası kalkınma ve türk dış politikası konularında akademik çalışmaları bulunuyor.

ERDOĞAN'IN DEĞERLENDİRMESİ
Başbakan Erdoğan, Fidan'ın MİT Müsteşarlığına atanmasıyla ilgili, Brezilya yolunda gazetecilerin sorulaırnı yanıtladı.

Erdoğan, uçakta yaptığı değerlendirmede, ''MİT'in birinci derecede ağırlıklı görevi yurt dışı istihbarattır ve yeni müsteşarımız bununla ilgili atılması gereken adımları atmak için yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürecektir. Nerede aksama ve nerede eksiklik var çalışmalarını sanıyorum yapmıştır. Bunu tabi bizlerle de paylaşacaktır.

Oturacağız dertleşeceğiz, çünkü benim de Cumhurbaşkanı'mın da Genelkurmay'ın da en önemli kaynaklarından ki; birinci derecede şahsımın. Dış istihbaratta müracaat ettiğimiz yer orasıdır. Dolayısıyla, bunu çok daha aktif çok daha netice alır hale getirmemiz lazım'' ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, ''MİT'in mali açıdan sıkıntıda olduğu ifade edilmişti'' değerlendirmesi üzerine de ''Mali noktada hiç bir sıkıntı yok'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...