MIT adına deltada çalışma yürüten araştırma görevlisi Caterina Scaramelli, bilim, mühendislik ve teknoloji alanında dünyanın sayılı üniversitelerinin başında gelen kurumları adına, Türkiye'deki önemli sulak alanların geçmişi ve bugünüyle ilgili çalışma yürüttüğünü söyledi.

Türkiye'de önce Gediz Havzası'nda araştırma yaptıklarını, ardından da Kızılırmak Deltası'nda araştırma yürüttüklerini anlatan Scaramelli, çalışmanın, deltanın geleceği için önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye'deki sulak alanların şimdiki ve geçmiş dönemdeki durumu ile insan yaşamındaki önemini incelediklerini dile getiren Scaramelli, şöyle devam etti:

''İnsan ve su ilişkisi, tarım ve hayvancılık çalışmaları, doğa koruma statüleri ve insanların sosyal yaşamlarıyla ilgili geniş bir araştırma yapıyoruz. Araştırma kapsamında yöre halkıyla birebir görüşerek sulak alanlarla ilgili çalışma gerçekleştiriyoruz. İnsanların çalışma alanları, sulak alanlarda yapılan tarım uygulamaları, ekonomik getirisi, yaşayanların sulak alanlara bakış açıları, erkek ve kadınların çalışma koşulları ve beklentileri gibi konuları değerlendiriyoruz. Birebir ikili ilişkiler kurarak deltadaki sulak alanların önemini ortaya koymak istiyoruz. Geçmişle gelecek arasındaki farklılıkları belirlemek istiyoruz.''

Araştırmanın iki yılının saha araştırması olarak sürdürüleceğini, son bir yılının ise Amerika'da makale haline getirilerek yayımlanacağını ifade eden Scaramelli, söz konusu çalışmanın Türkiye'deki sulak alanların dünü ile bugünü arasındaki durumu ortaya koyacağını, geleceğe dair yapılması gerekenlerin ön planda tutulmasını sağlayacak bir kaynak olacağını kaydetti.

Scaramelli, MIT'in özellikle bilim, mühendislik ve ekonomi konularındaki başarılarıyla tanınan bir teknik üniversite olduğunu vurgulayarak, ''Kurumumuzun öğretim ve araştırma üyeleri, öğrenci ve mezunları arasında Nobel ödülü kazananların sayısının 72'ye ulaşmış olması ve bu ödüllerin 15'inin son 5 yıl içinde kazanılması tesadüf değil. Böyle bir üniversite adına Türkiye'deki sulak alanlarla çalışmanın yürütülmesi de ayrıca bir anlam ve önem arz ediyor'' dedi.