Mitsubishi '3D Touch Panel'i tanıttı

Mitsubishi Electric Corp. kullanıcının parmağının ekrana ne kadar uzak olduğunu hesaplayan yeni bir kapasitif ekran prototipi tanıttı.

12.03.2009 - 15:14

Mitsubishi '3D Touch Panel'i tanıttı

Mitsubishi Electric Corp, parmak ile yüzey arasında ne kadar uzaklık olduğunu hesaplayabilen, bu sayede arayüz kullanım deneyimini geliştiren yeni bir paneli, Tokyo'da düzenlenen Interaction 2009 Dijital Etkileşim Fuarı'nda tanıttı.

Firmanın "3D Touch Panel" olarak isimlendirdiği panel, parmağın ekran üzerinde yatay-dikey (x-y) koordinatları ile birlikte, ekrana olan yüksekliğini (z) de hesaplayabildiği için bu isimle adlandırılıyor.

Prototipin mobil internet cihazları, cep telefonları gibi küçük paneller için ürettiklerini açıklayan Mitsubishi yetkilileri, ürünün özellikle dokunmadan hangi noktaya işaret edildiğini gösterdiğinden şu an kullanılan dokunmatik ekranlara göre daha başarılı olacağını umuyor.

Mitsubishi sözcüsü, "Özellikle imleç üstü (mouseover) fonksiyonunun mobil cihazlarda büyük kolaylık sağlayacağını düşünüyoruz, bu şekilde kullanıcılara parmakları yaklaştığı süre boyunca nereye dokunacaklarını önceden bilerek, belki de ekran boyutunu değiştirerek daha başarılı bir deneyim sunulabilecek" şeklinde konuştu.

Parmak "3D Touch Panel"e yaklaştırılırken mavi-beyaz daire büyüyor. Panel, parmağın yüksekliğiyle birlikte, hangi hızla yaklaştığını da hesaplayabiliyor. Parmak "3D Touch Panel"e yaklaştırılırken mavi-beyaz daire büyüyor. Panel, parmağın yüksekliğiyle birlikte, hangi hızla yaklaştığını da hesaplayabiliyor.

Z ekseni üzerindeki kapasitif değişimi eş zamanlı olarak hesaplayan bir teknoloji kullanan dokunmatik ekran, anlık değişimleri yorumlayarak ekrana yaklaşan parmağın hızını da hesaplayarak, bu şekilde kullanıcının bilinçli olarak mı, yoksa hatayla mı ekrana dokunduğunu da algılayabiliyor. Aynı zamanda prototipte kullanılan arayüz, parmağın ekrana yaklaştığında ekran aydınlatmasını da değiştirerek, teknolojinin aynı zamanda enerji tasarrufu için de kullanılabileceğini gösterdi.

Parmak ekrana yaklaştığında, harita üzerindeki simgeler parmak ucunun etrafında bir daire oluşturmaya başlıyor. Parmak ekrana yaklaştığında, harita üzerindeki simgeler parmak ucunun etrafında bir daire oluşturmaya başlıyor.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...