'Mobil cihazlara Mario oyunu yok'

Nintendo, satışları beklenenin çok altında kalan Wii U konsolu nedeniyle oldukça zor günler geçiriyor.

29.01.2014 - 16:23

'Mobil cihazlara Mario oyunu yok'

Japon oyun devi Nintendo, oldukça zorlu geçmesi beklenen 2014 yılı için mali beklentilerini daha da aşağı çekerken, Super Mario ve diğer oyunların mobil cihazlara sunulmayacağı belirtildi.

Şirket, 240 milyon dolar olarak öngörülen net zararın 530 milyon dolara kadar çıkabileceğini belirtirken, CEO Satoru Iwata, kötü gidişattan dolayı özür dileyerek maaşının yarı yarıya azaltılacağını açıkladı.

Geride kalan dokuz ay içinde faaliyet zararı 15 milyon dolara ulaşan ve hisse değeri yüzde 30 eriyerek 15.47 dolara gerileyen Nintendo, 2014 için satılması öngörülen Wii U konsol miktarını yüzde 69 aşağı çekmişti.

‘MOBİLE OYUN SUNMAYACAĞIZ’
CEO Iwata dahil olmak üzere üst düzey yöneticilerin maaşları Şubat ayından itibaren yüzde 50 azaltılacakken, Mario'nun yaratıcısı efsane oyun tasarımcısı Shigeru Miyamoto, yüzde 30 kesinti görecek.

Nintendo, en son olarak Japon gazetesi Nikkei'nin haberini yalanladı ve '2014'te akıllı telefon ve tabletlere oyun sunulmayacağını' açıkladı.

Engadget'a açıklama yapan Nintendo sözcüsü, 'mobil cihazların ürünlerinin öne çıkarılması için kullanıldığını ancak mobil platforma oyun sunmayı planlamadıklarını' söyledi.

Nintendo'nun mali krizde olduğu bir dönemde oldukça karlı bir sektöre adım atmayacağını açıklaması şaşkınlık uyandırırken, şirketin ilk olarak Wii U satışlarını artırmayı hedefleyeceği tahmin ediliyor.

Wii U için 2014 satış tahmini şu an 2.8 milyon. Xbox One ile PS4, bu miktarı piyasaya sürüldükleri ilk ay içinde geride bırakmayı başarmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...