Mobil cihazların şarj aletleri derecelendiriliyor

Mobil cihaz üreticileri şarj cihazlarında enerji tüketiminin karşılaştırılabilmesini sağlayan yıldızlı derecelendirme sistemi getiriyor.

Haberler 19.12.2008 - 01:22

Mobil cihazların şarj aletleri derecelendiriliyor

Bir grup mobil cihaz üreticisi, şarj cihazları için ortak bir enerji derecelendirme sistemi başlattı. Bu sistem, tüketicilerin en çok enerji tasarrufu yapabilen şarj cihazını seçmesini kolaylaştıracak. LG, Motorola, Nokia, Samsung Electronics ve Sony Ericsson tarafından geliştirilip desteklenen yıldızlı derecelendirme sistemi, ilgili endüstrinin çevreye bıraktığı izi azaltma yönünde aldığı bir dizi önlemin bir parçasını oluşturuyor.

Tüketicilerin çoğu, şarj cihazlarının cep telefonlarına takılı değilken bile prizde bırakıldığında elektrik tükettiğini bilmiyorlar. Mobil cihazlar tarafından kullanılan enerjinin yaklaşık üçte ikisi şarj cihazlarının prize takılı bırakılması yüzünden boşa gidiyor. Şarj cihazlarının etkinliğini sürekli olarak artıran üreticiler, tüketicileri en az enerji kullanan cihazları seçmeye yönlendirerek bu duruma dikkat çekiyorlar.

Yeni derecelendirme sistemi, cep telefonu şarj edildikten sonra prizde bırakılan şarj cihazlarının her birinin ne kadar enerji kullandığını gösteriyor. Derecelendirme, hâlihazırda beş şirket tarafından satılmakta olan tüm şarj cihazlarını içeriyor ve enerji açısından en verimli şarjlar ile en çok enerji tüketen şarj cihazlarını beş yıldız ile sıfır yıldız arasında derecelendiriyor.

Nokia yetkilileri konunun önemine dikkat çekerek şu saptamayı yapıyor, “Günümüzde sayıları üç milyarı aşan mobil cihaz kullanıcısı bu dört ya da beş yıldızlı şarj cihazlarına geçiş yaparsa, iki adet orta ölçekli elektrik santrali tarafından üretilen enerji kadar tasarruf yapmış olacağız.”

Derecelendirmeler, Avrupa Komisyonu?nun şarj cihazlarına getirdiği enerji standartlarına ve A.B.D Çevre Koruma Kurumu tarafından belirlenen ve uluslararası geçerliliğe sahip Enerji Yıldızı (Energy Star) standartlarına dayanıyor.

İmalatçıların çoğu, enerji tüketimini azaltmak için yeni yollar araştırıyor. Büyük üreticilerin çoğu, cihaz bataryaları tamamen dolduğunda şarj cihazının prizden çıkarılması gerektiğini hatırlatan görsel uyarılar kullanmaya başladılar.

Sayfa Yükleniyor...