Mobil dünyaya hükmetmek istiyor!

Facebook yeni stratejisiyle sosyal ağ iletişiminde olduğu gibi mobil cihazlarda da hakimiyeti ele geçirmek istiyor.

04.11.2010 - 16:27

Mobil dünyaya hükmetmek istiyor!

Facebook'un kısa vadeli stratejik planlarının odağında, mobil telefonu daha sosyal bir deneyim haline getirmek, sosyal ağ kullanımını mobil hayata tamamen entegre ederek cep telefonlarını kontrol etmek yatıyor. Bunun için indirimli servis kampanyaları hazırlanıyor.

Firmadan yapılan açıklamada kullanıcılara cep telefonları üzerinden yeni fırsatlar sunmak için hazırlık yapıldığı belirtidi. Facebook aynı zamanda kullanıcıların Facebook kullanıcı adı ve parolaları ile başka telefon uygulamalarında oturum açabilmelerine imkan tanıyan tek bir oturum sistemini başlatma planlarını da açıkladı.

Şirket Palo Alto ofisinde düzenlediği bir etkinlikte üçüncü parti geliştiricilere, uygulamalarına sosyal bir katman ekleme imkanı sunacağını bildirdi.  “Mobil, sosyal ve yerel”i birleştirmeye yönelik bu girişim, dünyada akıllı telefon sayısının hızlı tırmanışına paralel olarak yürütülüyor.

Şu anda 500 milyonu aşkın insan Facebook’u çeşitli mobil platformlar üzerinden kullanıyor. Bunun 200 milyondan fazlası siteye mobil cihazlardan da bağlanıyor. Şirket bu rakamın iPhone ve Android kullanıcı tabanlarından bile fazla olduğu iddiasında.

Bir yıl önce sosyal ağ devinin yalnızca 65 milyon mobil kullanıcısı vardı. Mobil Facebook kullanıcıları, yalnızca kişisel bilgisayarlarından bağlanan insanlara göre sitede iki kat daha aktifler.

KURALLAR DEĞİŞECEK
Etkinliği izleyen sektör temsilcileri Facebook’un açıkladığı en büyük yeniliğin, işletmelere, sitenin “Places” (Mekanlar) özelliğiyle siteye oturum açan kullanıcılara özel fırsatlar sunma hakkı tanıması olduğunu söylediler.

Eylül ayında hizmete giren Places ürünü kullanıcıların bulundukları yeri arkadaşlarıyla paylaşmalarına ve yakındaki arkadaşlarını görmelerine izin veriyor.

Facebook’un duyurduğu ilk ortaklıklardan biri giyim şirketi GAP ile oldu. Şirket yürüteceği kampanyayla yerel Gap mağazasında Facebook’un mobil uygulamasıyla oturum açan ilk 10 bin kullanıcıya bedava kot pantolon dağıtacak.

MAHREMİYET KAYGILARI
Facebook’un yeni eklediği her yeni özellikte ve üründe olduğu gibi mahremiyet konusu yine gündeme geldi. Bu seferki endişeler daha çok üçüncü parti uygulamaları kullanarak kullanıcıların verilerini toplayacak geliştiriciler üzerinde yoğunlaşıyor.

ConnectSafely.org sitesinin kurucularından Larry Magid, “Facebook’un bu konuda iyi bir iş çıkardığını düşünsem de, üçüncü partilerin kaza eseri uygunsuz bilgileri açıklayabileceğinden endişeliyim” diye konuştu.

FACEBOOK TELEFONU
Zuckerberg Palo Alto’daki etkinlikte Facebook’un iPhone ve Android cihazlarla rekabet etmek için kendi akıllı telefonunu çıkaracağına dair söylentileri de kesin bir dille yalanladı.

Zuckerberg muhabirlere ve geliştiricilere “Amacımız herkesi sosyalleştirmek. Eğer bir iPhone üretirseniz hedefiniz piyasaya mümkün olduğunca çok telefon sürmek olacaktır. Bizim amacımız sosyal olmak" dedi.

Şirketin bir iPad uygulaması duyuracağını ümit edenler hayal kırıklığına uğradı. Zuckerberg konuyla ilgili olarak “iPad mobil değil. iPad bir bilgisayar, bir telefonun olduğu anlamda mobil bir platform sayılmaz” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...