Mobil ödemede çağ atlıyoruz

Takas, para, banka, çek, eft-havale, kredi kartı derken M.Ö 7.yy ‘da başlayan serüven günümüze kadar çeşitli evrelerden geçti. Şimdi sıra mobil ödemede.

29.05.2011 - 12:19

Mobil ödemede çağ atlıyoruz

Teknoloji cüzdan taşımaktan nefret edenleri mutlu etmeye artık hazır. Bir süredir ülkemizde mobil ödeme SMS üzerinden işleyen bir sistem olarak hayatına devam ediyordu. Dünyadaki örneklerinin çok daha hızlı ilerlediği mobil ödeme sistemlerinin ülkemizdeki durumu da hareketleniyor. Hatta güzel de bir artısı var: İnanılır gibi değil ama MobilÖdeme ile yaptığınız alışverişler için ÖİV ödemiyorsunuz!

SMS üzerinden ilerleyen bu 1. nesil mobil ödemeye rakip yeni nesil mobil ödeme hayatımıza girmeye başladı. ​Visa Europe, Yapı Kredi ve Turkcell düzenledikleri basın toplantısı ile iPhone kullanıcıları için geliştirilen Avrupa’nın ilk mobil ödeme çözümü “iCarte”ı tanıttı. Turkcell abonesi olup iPhone kullanan Yapı Kredi müşterileri, Wireless Dynamics firması tarafından geliştirilen iCarte aksesuarını kullanarak Türkiye’de iPhone’larından doğrudan temassız mobil ödeme yapabilecekler.

iCarte’ı iPhone’una takan kullanıcılar App Store’dan “iCarte için Visa Mobil­” uygulamasını indirebilecekler. iCarte aksesuarı, üzerinde bir NFC (Near Field Communication) anten ve Visa mobil kartının güvenli biçimde muhafaza edildiği bir Güvenli Birim barındırıyor.

Visa mobil kart ise yine App Store’dan temin edilecek uygulama ile iPhone üzerinden ödeme yapmaya olanak sağlıyor. Yapı Kredi’den alacakları şifre ile ödeme uygulamasını aktif hale getiren kullanıcılar, bugün Türkiye’de bulunan 42 bin temassız satış noktasında, şifre (PIN) girişi yapmak zorunda kalmadan iPhone’larını temassız okuyucuya yaklaştırarak alışveriş yapabilecek.

GARANTİ İLE SIM KART ÜZERİNDEN ÖDEME
Dünyada ilk kez gerçekleştirilen ve 2010′un son ayında kullanıma sunulan Bonuslu Avea’yı kullanmak için yetkili Avea bayilerinden 20 liraya alınacak NFC (Near Field Communication) SIM kart ile cep telefonlarını alışverişte kullanmak mümkün hale geldi.

Sim kart telefona yerleştirildikten sonra Bonus, Shop&Miles ve Paracard’lar otomatik tanımlanıyor. Garanti Bankası müşterisi olmayanlar için de kişi adına otomatik olarak bir ön ödemeli kart tanımlanıyor. SIM kart ile temassız ödeme teknolojisi Türkiye’de 40 bin dünyada da 265 bin noktada tüketiciler telefonunu okutarak ödeme yapabilecek.

Avantajı çok ama bir de dezavantaj var. Avea’nın bu sistem için ürettiği kuyruklu SIM kart’ların iPhone’da kullanılamaması.

GOOGLE WALLET
Operatörden bağımsız olarak ödeme yapabilmenin yolunu açan Google, mobil ödeme sistemi Google Wallet’ı bugün tanıttı.

Citibank ve Mastercard desteği ile hayat bulan bu yeni servisi kullanabilmek için yanlızca NFC (Near Field Communication) destekli bir telefona sahip olmak zorunda da değilsiniz. Bu süreci NFC çıkartmaları ile aşmayı planlayan Google, isteyen herkesi, telefonu ne olursa olsun bu servisin içine entegre etmeye çalışacak. Yani Google Wallet, ödeme servisleri için kullanılabilecek bir aracı kurum oluyor.

Peki sırada ne var sorusuna cevap arayanlarınız varsa sanırım bir sonraki adım parmak izi ya da retina üzerinden yapılacak ödeme sistemlerinde olacak. Ama umarım bunu geliştirenler canlı haldeki parmak izi ya da retinayı algılayabilecek şekilde tasarlamayı unutmazlar. Zira filmlerde gördüğümüz 'akıllı' hırsızlıklar bu konuda şüphe doğuruyor. Bu arada elbette paranın bu dijital ortamda sağladığı sanallığın her hareketinin de kayıt altında olacağını unutmamak lazım.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...