Mohaç'a Osmanlı Müzesi

Sadece 1 buçuk saat süren ve Osmanlı ordusunun galibiyetiyle sonuçlanan Mohaç Meydan Savaşı'nın izleri müzede sergileniyor.

02.01.2012 - 16:37

Mohaç'a Osmanlı Müzesi

Osmanlı tarihinin en görkemli zaferlerinden birine ev sahipliği yapan Mohaç Ovası'na yeni bir savaş müzesi inşa edildi. Müzenin kurulduğu alan Macaristan'ın Mohaç kentine yaklaşık 5 kilometre mesafede.

Bölgede yapılan arkeolojik kazılarda, 1526 yılındaki savaştan kalma Osmanlı ve Macar askerlerine ait toplu mezarlar bulundu ve müze bu mezarların yakınına kuruldu.

Kazılar sırasında bulunan zırh, miğfer ve silahların yanısıra, Osmanlı ve Macar askerlerin kıyafetlerine ait deri ve metal parçaları, yemek ve traş kapları gibi pekçok tarihi eser müzede sergileniyor.

Müze ayrıca, gençler ve çocuklar için uygulamalı müzecilik yaklaşımıyla hazırlanmış kıyafet ve silah salonları, dijital canlandırma ve sohbet meknalarına da ev sahipliği yapıyor.

Sadece 1 buçuk saat süren ve Osmanlı ordusunun galibiyetiyle sonuçlanan Mohaç Meydan Savaşı'nın ardından Macaristan'ın büyük bir bölümü Osmanlı hakimiyetine girdi. Bu zaferin ardından Kanuni Sultan Süleyman, Avrupa'da "Muhteşem" sıfatıyla anılmaya başladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...