Moore: İnanmazsan Gorbaçov'u ara

Michael Moore'dan Obama'ya açık mektup: "Gelecekteki savaş başkanı olma. Tarihi hata yapmadan önce Gorbaçov'un numarası vereyim, onu ara, sana önemli şeyler söyleyecektir."

01.12.2009 - 13:55

Moore: İnanmazsan Gorbaçov'u ara

Amerikalı film yapımcısı-yönetmen Michael Moore, yeni Afganistan stratejisini açıklamaya hazırlanan ABD Başkanı Barack Obama'ya açık bir mektupla seslendi ve "yeni savaş başkanı" olmaması için çağrıda bulundu.

ABD'nin eski Başkanı George Bush'un yönetimine ve bu yönetimin savaş stratejilerine muhalifliğiyle bilinen Moore, Amerikan basınında yayımlanan mektubunda, asker çekmek yerine Afganistan'a daha fazla kuvvet göndermenin, Obama'nın "yeni savaş başkanı" olduğuna işaret edeceğini belirtti.

Mektubuna, "Sevgili Başkan Obama, gerçekten yeni savaş başkanı olmak istiyor musun? Eğer bu akşam asker çekmek yerine daha fazla asker gönderileceğini açıklarsan yeni savaş başkanısın demektir. Bu kadar açık ve basit. Bununla, yapabileceğinin en kötüsünü yapmış olacaksın. Milyonların seninle ilgili umutlarını ve hayallerini yok edeceksin" diyerek başlayan Moore, Obama'nın sadece bir açıklamayla, kampanyasının bel kemiğini oluşturan gençleri hayal kırıklığına uğratabileceği uyarısında bulundu.

'İŞİN GENERALLERİN HER DEDİĞİNİ YAPMAK DEĞİL'
Moore, Obama'nın takviye asker gönderileceğini açıklamasının, "tüm politikacıların aynı olduğu" düşüncesini doğrulayacağını, Obama'nın, generallerin kendisine söylediği her şeyi yapacağına inanmak istemediğini kaydetti.

ABD'nin sivil bir hükümet tarafından yönetildiğini ifade eden Moore, "Senin işin, generallerin sana söylediği her şeyi yapmak değil" dedi ve eski başkanlardan Harry Truman'ın, Çin'in işgal edilmesini tavsiye eden General MacArthur'u görevinden almasını örnek göstererek, Afganistan'a ek asker tavsiyesinde bulunan General Stanley McChrystal'ın işinden atılmasını istedi.

Generallerle ilgili sert ve küfürlü açıklamalara yer veren Moore, "Ordudaki çocuklarımızı seviyoruz. Ancak Vietnam'dan bu yana Westmoreland gibi generallerden ve BM'ye yalan söyleyen Colin Powell'dan nefret ediyoruz" ifadesini kullandı.

Moore, Obama'nın kendisini köşeye sıkışmış hissettiğini belirterek, Sovyet generallerin 30 yıl önce Afganistan'ı işgal ettiğini ve bununla "SSCB tabutunun son çivisinin çakıldığını" kaydetti.

'CENGİZ HAN'IN TELEFON NUMARASINI VERİRDİM...'
Moore, Afganistan'ın, "İmparatorlukların Mezarlığı" olarak bilindiğini belirterek, inanmaması halinde Obama'ya İngilizleri araması tavsiyesinde bulundu ve "Sana Cengiz Han'ın telefon numarasını da verirdim. Ama kaybettim. Gorbaçov'un numarası var. 41 22 789 1662. Eminim sana, yapmak olduğun tarihi hatayla ilgili önemli şeyler söyleyecektir" ifadelerine yer verdi.

Mektupta, ABD'nin ekonomik durumundan da bahseden Moore, "El Kaide üyelerinin yarısından azının Afganistan'da kaldığını sen de biliyorsun.

Afganistan'da binlerce insanın hayatını kurtarmak ve vaatlerini yerine getirmek için hala şansın var" ifadesini kullandı.

Moore, mektubunu, "Yeter artık! Genç Amerikalıların ve Afgan sivillerin hayatı için, başkanlığın, beslediğimiz umut ve ulusun geleceği için, Allah rızası için dur artık. Bugün hala umudumuz var. Top artık sende. Bunu yapmak zorunda değilsin. Cesaretin simgesi olabilirsin. Halen annenin çocuğu olabilirsin" ifadeleriyle sonlandırdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...