Motorola’nın İngiltere temsilciliği, yaptığı bir açıklamada 3GPP (Third Generation Partnership Project / Üçüncü Nesil Ortaklık Projesi) tarafından yine bir 4G standardı olanWiMAX’e alternatif olarak gösterilen LTE (Long-Term Evolution) standardının testlerine başladığını açıkladı.

Firma LTE standardını kullanan bir prototiple İngiltere’nin güneybatısında yer alan Swindon’da 2.6GHz spektrumunda ilk denemesini başarıyla gerçekleştirdi. Test için kurulan mobil genişbant ağ, sinyal kalitesine göre en yüksek yoğunluk sırasında saniyede 29 megabit ile 226 megabit aralığında mobil genişbant hızı sağlıyor.

2009 yılı içerisinde ilk ticari LTE ürünlerini piyasaya sürmeyi amaçlayan Motorola, bu ürünlerin 700MHz ve 2.6GHz spektrumlarında çalışacağını belirtti.

2010 yılında geniş bir kitleye hitap eder hale gelecek olan 4G için çalışan Ericsson, LTE standardını kullanarak Fransa’da Kasım ayında gerçekleştirdiği testlerde 170 mb/s hıza ulaşmıştı. 4G için Alcatel-Lucent, Ericsson, Verizon Wireless, Vodafone, AT&T, NTT DoCoMo, Sprint gibi birçok büyük firma çalışmalarını devam ettiriyor.