Motorola'nın sırlarını çalan mühendise hapis

ABD Federal Mahkemesi, elektronik şirketi Motorola'nın sırlarını çalan Çinli kadın mühendisi dört yıl hapis cezasına çarptırdı.

Haberler - Anadolu Ajansı 30.08.2012 - 15:07

Motorola'nın sırlarını çalan mühendise hapis

Hanjuan Jin adlı 41 yaşındaki kadın, 2007 yılında Motorola'nın milyon dolarlık sırlarıyla birlikte Chicago O'Hare Uluslararası Havaalanı'nda yakalanarak mahkemeye sevk edilmişti.

Mahkeme, hapishaneye 25 Ekim'de bildirimde bulunmak zorunda olan Jin'i ayrıca 20 bin dolar para cezasına çarptırdı. Jin'in cezasının sona ermesinin ardından geçecek 3 yıl boyunca da gözetim altında tutulmasına karar verildi.

Mahkeme yargıcı Ruben Castillo, Jin'i Şubat ayında ticaret sırlarını çalmaktan mahkum etmiş ancak daha ciddi bir suçlama olan ekonomi casusluğundan, yeterli kanıt bulunmadığı gerekçesiyle Jin'in beraatine karar vermişti.

Mahkemedeki savunmasında olaydan dolayı çok üzgün olduğunu belirten Jin, Çin için casusluk yapmadığını, uzun bir süre sonra işe döndüğü için hafızasını tazelemek amacıyla sözkonusu bilgileri aldığını söyledi. Jin mahkemeden kendisine bir şans daha verilmesini istedi.

“ORDU KULLANABİLİR”
Jin'in aldığı sırlar arasında Motorola cep telefonları üzerinde bulunan küçük bir telsiz tipi uygulamasına ilişkin bilgilerin de bulunduğuna dikkati çeken iddia makamı, bunun Çin ordusunca kullanılabileceğini ileri sürdü.

Castillo, bunun basit bir dava olmadığını bu işe kalkışacak başkalarına önemli mesaj verilmesi gerektiğini belirterek Jin'i dört yıla mahkum ettiğini açıkladı.

Karar hakkındaki son sözlerinde hırsızlık olayından sadece günler önce ABD vatandaşı olan Jin'in geldiği ülkeye en azından ihanet etmeyi düşündüğünü belirten Castillo, hırsızlığı ''son derece bilinçli bir yağmalama'' olarak niteledi.

Çin'de yoksul bir ailede dünyaya gelmesine karşın önemli akademik başarılar elde eden Jin'in Notre Dame Üniversitesi'nde fizik mastırı yaptığı ve Motorola şirketinde dokuz yıldan beri yazılım mühendisi olarak çalıştığı bildirildi.

Jin 31 bin dolar para, çoğu bir dizüstü bilgisayara kaydedilmiş Motorola'ya ait binlerce gizli belge ve dört harici bellek ile birlikte Çin'e gitmek üzereyken havaalanında yapılan olağan kontroller sırasında yakalanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...