Motosiklet sürücüleri eylemde

Motosiklet sürücüleri, boğaz köprülerinden geçişte alınan HGS ve OGS ücretlerinin, kamyonet ve binek araçlarla aynı olmasını protesto ederek, bu ücretin düşürülmesi amacıyla eylem yaptı.

Anadolu Ajansı 19.05.2015 - 18:48

Motosiklet sürücüleri eylemde

Türkiye Klasik Motor Kullanıcıları Derneği, Motosikletli Kuryeler Derneği ve Realist Motor Kulübü Derneği üyeleri ve onlara destek veren bir grup motosiklet sürücüsü, Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü'nün Avrupa Yakası girişinde bir araya geldi.

Burada basın mensuplarına bilgi veren Türkiye Klasik Motor Kullanıcıları Derneği Başkanı Volkan Dillioğlu, boğaz köprülerinden geçişte kendilerinden binek araçlarla aynı ücret alındığını söyledi.

Dillioğlu, birçok yerde bir araç olarak görülmeyen motorların köprü geçişte kamyonetlerle ve binek araçlarla aynı grupta sayılmasının haksızlık olduğunu dile getirdi.

Bir kamyonete 8 motosiklet sığdırdıklarını ve onları köprüden bu şekilde geçireceklerini anlatan Dillioğlu, "Bu kamyonetle aynı fiyata geçiyoruz. Üzerinde 8 motosiklet var ve biz onunla aynı fiyata geçiyoruz" dedi.

İmza kampanyasında 3 bine ulaşıldı

Volkan Dillioğlu, köprü geçişlerinde motosikletlerden alınan ücretlerin düzenlenmesi ve azaltılması amacıyla "OGS/HGS de Motosikletleri Fark Et" başlığıyla imza kampanyası başlattıklarını belirterek, toplanan 3 bin imzayı dün Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü'ne teslim ettiklerini belirtti.

İmza kampanyasının devam ettiğini kaydeden Dillioğlu, yetkililerin kendilerini bu konuda haklı bulduğunu ve mevzuat değişikliğine gidilmesi yönünde görüş bildirdiğini söyledi.

Dillioğlu, geçiş ücretlerinde araç başı alınan ücretlerin, yolun gördüğü zarar ve bakım için alındığını belirterek, motosikletlerin bu konuda binek araçlardan çok daha az zarar verdiğini hatta vermediğini aktardı.

Başkan Dillioğlu, yetkililerden ilerleyen günlerde ÖTV konusunda da yardım isteyeceklerini sözlerine ekledi.

"Motosikletli kuryeler mağdur"

Motosikletli Kuryeler Derneği Genel Sekreteri Engin Durmaz da bu konuda mağdur olduklarını belirterek, özellikle motosikletli kuryelerin bir gün içerisinde defalarca köprülerden geçtiğini ve alınan ücretlerin haksızlık olduğunu ifade etti.

Kuryelerin kazandıkları paranın büyük bölümünü köprü geçişleri için harcadığını kaydeden Durmaz, bu konuda acil düzenleme yapılmasının kendileri için çok önemli olduğunun altını çizdi.

Dernek yöneticileri, taleplerinin yerine getirilmesi için eylemlerine devam edeceklerini belirterek, kampanya kapsamında toplanan imzaları daha sonra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na da götürmek istediklerini kaydetti.

Konvoy halinde FSM'den geçtiler

Açıklama sonrası motosikletli grup, konvoy halinde kornalarla FSM Köprüsü'nden geçti. Konvoyda, 8 motosikletin yüklendiği kamyonet de yer aldı.

Öte yandan bazı sürücülerin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla motosikletlerine Türk Bayrağı taktığı görüldü.

Sayfa Yükleniyor...