'Mr. Smoke'un film gibi yolculuğu

ABD'li askerler Irak'ta bir eşeği çok sevdi ve hayvan birliğin maskotu oldu. Gitme zamanı geldiğinde askerler eşeği ABD'ye götürmek istedi. Türkiye'nin girişine önce izin vermediği eşek Habur'da uzun süre bekledi ve nihayet İstanbul'a geldi.

Haberler 25.04.2011 - 11:42

'Mr. Smoke'un film gibi yolculuğu

Irak'ı işgal ederek yüzbinlerce insanın ölümüne neden olan ABD ordusu çok ilginç bir operasyona imza attı.

2008'de girdikleri Irak'ta yaralı halde bulup tedavi ettirdikleri 'Mr. Smoke' isimli eşeği Irak'tan ayrılırken bırakmak istemeyen ABD askerleri adeta diplomatik taarruza geçti.

Taraf gazetesinin haberine göre, elçiliklerin devreye girmesi sonucu eşek önce Habur'a oradan da İstanbul Alemdağ'a getirildi. Köpek eğitim merkezine getirilen eşek birkaç gün içinde ABD'ye gönderilecek.

2008 yılında Irak'ın El Ambar bölgesine giren ABD birliği, yaralı bir halde buldu küçük eşeği. Yüzlerce Iraklı'yı öldüren ABD'li askerlerin komutanı Albay John Falsom'un talimatıyla eşek alınıp tedavi ettirildi.

Kısa sürede birliğin maskotu olan eşeğe renginden dolayı Mr. Smoke-Duman adı verildi.

Askerlerin günlük yaşamlarının bir parçası haline gelen eşekle her şey yolunda gidiyordu ancak Albay Falsom'un birliğinin geri dönüş günü geldiğinde işler karıştı.

Birlik eşeği ABD'ye götürmek istedi ve 'den eşek için geçiş izni istedi. Tarım Bakanlığı ise 'hastalık bulaştırır' diye bu izni vermedi. Resmi yetkililerin yanı sıra hayvan hakları kuruluşları büyük kampanyalar başlattı.

Bu arada Smoke günlerce Türkiye-Irak sınırında bekletildi ve Habur'da bir kasanın içinde tutuldu.

ABD Büyükelçiliği'nin baskısıyla Smoke Habur'dan İstanbul'a getirildi. K9 köpeklerinin eğitildiği Alemdağ'daki özel bir hayvan bakımevine konulan Mr. Smoke önümüzdeki hafta içinde ABD'ye, maskotu olduğu birliğe gönderilecek.

Sayfa Yükleniyor...