Cenk Uygur, MSNBC'den ayrılma nedenini ve yaşadıklarını Youtube'ta yayınladığı bir videoda anlattı.

Program yapması için Haziran ayında yüksek bir maaş teklif edildiğini söyleyen Uygur, teklifi geri çevirdi.

MSNBC Başkanı Phil Griffin ile toplantı yaptığını söyleyen sunucu, kendisine 'Washington'dan bazı kişilerin' programında kullandığı 'ton' yüzünden rahatsız olduğunun iletildiğini belirtti. 

Beyaz Saray İletişim Müdürü Dam Pfeiffer ise bu iddialara açıklama getirdi ve ne kendisinin ne de takımından birinin MSNBC'ye böyle birşey söylemediğini; söz konusu kişilerin, sunucunun agresif tavrından dolayı programa çağıracak konuk bulamayan MSNBC yetkilileri olduğunu belirtti.

Uygur ise, bu söylemleri inandırıcı bulmadığını, böyle konuların direkt olarak yayın ağının başkanına gitmek için yeterli önemde olmadığı düşündüğünü dile getirdi.

MSNBC POLİTİKACILARA ULAŞAMAMAKTAN KORKTU
Sunucuya göre; MSNBC, politikacılara erişebilirliğinin kısıtlanmasından korktu ve bu istemde bulundu. Ancak Uygur, bunun sadece kanal için değil, kablolu yayın yapan kuruluş ve iletişim ağlarında da geçerli olduğunu savundu.

ÜYELERİN DOĞRULARI DUYMAYA HAKLARI VAR
İnternet üzerinden yayın yapan 'Young Turks' (Genç Türkler) adlı programın gelirlerinin önemli bir kısmının üyelerinden sağlandığını belirten Uygur, bu kişilerin doğruları duymaya hakları olduğunu söyledi.

Uygur, "Olaylara uzun vadede bakıyorum. Mesela oy verdiğimiz Obama'nın, ileri düşünceli biri olmadığını anladım ve bunu programımda dile getirdim. Bu nedenle de bir sürü üye kaybettim" dedi.

TEKRAR EKRANLARA DÖNMEK İSTİYOR
The Young Turks'ün 'doğruyu söyleyen' bir marka olduğunun ve bundan ödün vermeyeceğinin altını çizen sunucu, internet üzerinden Young Turks'ü yayımlamaya devam edeceğini ve ileri tarihte tekrar televizyon ekranlarında görev almak istediğini vurguladı.

Akşam saat 6'da yayımlanan MSNBC Live programında, radyo programcısı Al Sharpton'ın Cenk Uygur'un yerini alması bekleniyor.