YouTube yaptığı denetim sonrası MÜ-YAP’ın 261 milyon görüntülemesini gerçek indirme ya da görüntüleme olmadığı gerekçesiyle sildi. Gün boyu sosyal medyada bu konu tartışılan haber müzik dünyasına da bomba gibi düştü. Demet Akalın, Hande Yener, Tarkan gibi şarkıcıların yapım şirketlerinin de temsilcisi olan MÜYAP yönetimi, sahtekarlığı yapanların ortaya çıkması için YouTube Türkiye’den bilgi istedi.

"Müzikte doping" benzetmesiyle sosyal medyada konuşulan olayı ortaya çıkaran Milliyet gazetesi yazarı Ali Eyüpoğlu, 261 milyon görüntünün silinmesinin ne demek olduğunu şu cümlelerle ifade etmişti:

"Twitter'ın, aktif olmayan hesapları temizlemesine benzemez Youtube’un MÜ-YAP’ın hanesine yazılan 261 milyon şarkı-klip tıklanmasının silinmesi...
Reklam pastasından kocaman bir dilimin hak edenlere değil de hilekârlara verilmesi, bazı şarkıcıların da, “Şu şarkım internette şu kadar tıklandı” diyerek haksız rekabete yol açması demektir bu...
Türkiye’de bazı yapımcılar ve şarkıcıların, şarkıların görüntülenme sayılarını manipüle ettiğine dair söylentiler vardı.
Hatta bazı yapımcılar MÜ-YAP’tan Youtube’a başvurup, denetim yaptırmasını dahi talep etti, ama nedense bu mümkün olmadı.
Nasıl olduysa oldu, sonunda Youtube, denetim mekanizmasını devreye soktu ve 2013’ün altı ayında MÜ-YAP’ın sitesi üzerinden 261 milyon sahte görüntüleme yapıldığını
saptadı. Şimdi MÜ-YAP yönetimine düşen görev, Youtube’un ortaya çıkardığı bu sahtekârlığı kimin ya da kimlerin yaptığını ortaya çıkarmak."

Milliyet'e konuşan MÜ-YAP Başkanı Bülent Forta, YouTube ile görüşme halinde olduklarını, bu sahtekarlığı yaparak haksız rekabete yol açan ve kazanç elde edenlere kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi.

Bülent Forta
(MÜ-YAP Başkanı)

YouTube’un yapmış olduğu araştırma ve açıklama doğrudan ve sadece MÜ-YAP’la ilgili değil. Bu periyodik çalışmalarını Universal-Sony gibi dünya müzik devleri için de yapıyor. Yani MÜ-YAP özelinde farkedilen ve büyük yolsuzluğu ortaya sermiş değil. YouTube geçen yıl diğer müzik devleri için de aynı şeyi yaptı ve 800 bin- ile 1 milyona yakın oynama hesapladı. YouTube’un MÜ-YAP sayfasında ferkettiği bu büyük manüpülasyon, herhangi bir sanatçı ya da menajer tarafından organize edilmiş olabilir. Elimizde henüz bir liste yok. YouTube’a yazı yazdık ve isimleri istedik. Bu sahtekarlığın kimler tarafından yapılmış olduğunu öğreneceğiz ve kamuoyunu bilgilendireceğiz. Verilen paralar tabii ki geri alınacak. Adaletli olan da bu zaten. Altı aylık MÜ-YAP indirme rakamı 3,5 milyar civarındaydı. Bunun 261 milyonu incelemeye alındı.