Van Gölü'nde yaşayan endemik tür olan inci kefali balıklarının toplu ölümleri Muradiye ilçesinde şaşkınlığa neden oldu.

İlişkili Haberler


Yaklaşık 7 kilometrelik bir bölgeyi kaplayan ölü balıklardan çevreye yayılan kokudan dolayı mide bulantısı ve baş ağrısından duramadıklarını belirten köylüler, yetkililerden acil yardım istediklerini söylediler. 

Üreme dönemi olduğu için avlanması yasaklanan inci kefali balıklarında toplu ölümler yaşanıyor. Van Gölü sahili ve Bendimahi Çayı kıyılarına vuran ölü balıklar, geniş bir alanı kaplıyor. Çürüyen balıkların kokusu yüzünden evlerinde kalamadıklarını kaydeden Karahan köyü sakinleri, soruna bir çözüm bulunmasını istiyorlar.

Köy sakinleri, "Evimizi terk edip nereye gideceğiz. Yetkililer bir salgın hastalık olmadan bu duruma bir çare bulsunlar. Bizi bu azaptan kurtarın. Çoluk çocuğumuzla birlikte hayati tehlike içerisindeyiz. Çocuklarımız kusuyorlar. Kimse doğru dürüst yemek yiyemiyor. Şimdi halimize kim çare bulacak. Yetkilileri acilen göreve çağırıyoruz. Salgın bir hastalıkla karşı karşıyayız. Havalar ısındıkça sivrisinekler de çoğalıyor. Bu balıkların üzerinde dolaşan sivrisinekler evlerimize doluyorlar ve bizleri sokuyorlar. Balıklar korunduğu gibi bizleri de koruyup kurtarsınlar" ifadelerine yer verdiler. 

Van Gölü sahili ile Bendimahi Çayı boyuna vuran ölü balıkların içinde gezen Köy Muhtarı Seyfettin Şimşek balıkların neden öldüklerini bilemediklerini belirtti. Yaşanan balık ölümlerinin kendilerini üzdüğünü de ifade eden Köy Muhtarı Şimşek, "Gündüz evden uzaklaşıp temiz hava soluyoruz fakat geceleri yatağımızda bile yatamıyoruz. Sahil ve çay kenarına vuran tonlarca balık ölüsünden dolayı 200 hane ve 2 bin nüfusu olan köy halkı perişanız. Evimizden çıkamıyoruz. Tarım yetkililerine durumu bir dilekçe ile bildirdim, hala birleri meraktan bile olsun gelip bakmadı" şeklinde konuştu. 

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, ölümlerin Bendimahi Çayı'ndaki su debisinin aniden çok fazla azaltılmasından kaynaklandığını belirtti. Prof. Dr. Sarı "Dün ben de olay bölgesindeydim. Su debisi çok yüksekti sulama amacıyla birden azaltınca balık ölümleri gerçekleşti. Azar azar kesilmiş olsaydı böyle ölümler yaşanmayacaktı. Kıyaya vuran balıkların bir bölüm ise kaçak olarak avlanan ancak satılamadığını için dereye dökülen balıklardır. Tahmini 5-6 top balık öldü. Muradiye Kaymakamlığı'nın devreye girmesiyle deredeki su debisi yükseltildi. Şimdi balık ölümleri tamamen durdu ve herhangi bir sıkıntı yok" dedi.